Artykuł sponsorowany

Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła?

Z pewnością szukasz różnych sposobów na zaoszczędzenie kilku groszy. Czy słyszałeś kiedyś o pompach ciepła? Z pewnością ten termin obił ci się nie raz o uszy. Jest to naprawdę prosty sposób, aby wykorzystać energię pozyskaną ze źródeł odnawialnych, czyli OZE. Sprawdź jak to działa, jak konserwować taki sprzęt, jak go czyścić oraz jak z niego korzystać! Odpowiadamy na wszystkie twoje pytania!

Czym są pompy ciepła?

Powinniśmy tak naprawdę zacząć od najważniejszego, czyli czym właściwie są pompy ciepła. Pompa ciepła to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze wykorzystujące energię cieplną, której ogromne ilości znajdują się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody. Zamontowanie jej w swoim domu pomoże ci zaoszczędzić naprawdę sporą sumę pieniędzy, bo aż do 15 tysięcy złotych, jednak nie jest to stała kwota. Pompa ciepła to naprawdę bardzo dobra inwestycja, jednak aby miała ona sens wszystko musi być zrobione z głową.

Zastosowanie rekuperacji, czyli energooszczędnej wentylacji pomieszczeń: dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz i równocześnie wyciągnięcie powietrza zanieczyszczonego i zużytego, z wysoką zawartością dwutlenku węgla, pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło. Oznacza to, że mniejsza ilość energii będzie potrzebna do ogrzania budynku. Oczywistym następstwem rekuperacji są mniejsze rachunki. Ogrzewanie budynku z rekuperacją jest znacznie tańsze i łatwiejsze. Jeśli dodatkowo zamontowane zostaną pompy ciepła tworzy się tzw. związek idealny.

Jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła to zazwyczaj dwuelementowy zestaw zajmujący nie więcej niż 2 metry kwadratowe. Wyglądem przypomina skrzynkę, natomiast jej działanie można porównać do działania lodówki, ale z odwróconym biegiem. Pompy ciepła za pomocą sprężarki wciągają ciepło z ziemi i przekazują je do systemu grzewczego. Warto zaznaczyć, że pompy ciepła nie powodują żadnych spalin czy wydzielin. Spokojnie można je umieścić wewnątrz domu czy mieszkania a następnie np. zabudować, dla ładniejszego wyglądu wnętrza. Jedynym wymaganiem jest dostęp do energii elektrycznej.

Istnieje wiele rodzai pomp ciepła, jednak te najpopularniejsze to pompy ciepła typu solanka-woda. Do pompy dostarczana jest energia słoneczna skumulowana w ziemi. Temperatura ziemi poniżej 1,5 metra jest w przybliżeniu stała i wynosi 7-8 stopni Celsjusza, co pozwala na uzyskanie temperatury krążącego czynnika na poziomie około +4 stopni Celsjusza, co dla pompy jest bardzo efektywne. Pompa za pomocą sprężarki podnosi temperaturę do +35 stopni Celsjusza przy bardzo dobrej efektywności

Jak dbać o pompy ciepła?

Oczywiście, aby zaoszczędzić pieniądze, jak i swój czas, taką instalację należy dobrze przemyśleć już na etapie remontu czy też budowy domu. Nie jest to rzecz, którą można czy powinno się robić samodzielnie. Konieczne jest skorzystanie z firmy, która zajmie się tym w sposób odpowiedni i profesjonalny. Właśnie dlatego musisz wybrać odpowiednią ekipę, ustalić wszelakie szczegóły, zobaczyć projekt i uzgodnić wszystko to, co dla ciebie, jako dla klienta, powinno mieć znaczenie, także w przyszłości, podczas korzystania z pomp ciepła (np. miejsce, w którym mają się one znajdować). Naszym faworytem jest firma Akstol Zakład Instalacji Sanitarnych działająca w branży już od 1988 roku na terenie Łodzi.

Kolejną kwestią jest konserwacja pomp ciepła. Z pewnością wiesz, że każde urządzenie się brudzi, każde urządzenie może ulec usterce czy zniszczeniu. Nie działaj na własną rękę. Pompy ciepła oferują ci naprawdę sporą oszczędność w skali roku, nie mówiąc już o kilku czy nawet kilkunastu latach. Niewielką kwotę z tych oszczędności, przeznacz na odpowiednią konserwację urządzenia do pozyskiwania energii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz