Materiał Partnera

Jak działają odkurzacze centralne?

Jak działają odkurzacze centralne?

Odkurzanie jest zwykle uciążliwą czynnością. Nikt nie lubi sprzątać, a tym bardziej używać do tego mało wygodnego sprzętu. Dorym rozwiązaniem, które można znacznie ułatwić usuwanie kurzu z pomieszczeń, jest zastosowanie odkurzacza centralnego. Ten nowoczesny system jest stworzony dla wszystkich osób chcących sprzątać szybciej i efektywniej. Na czym polega działanie odkurzaczy centralnych?

Odkurzacze centralne – w jaki sposób działają te urządzenia?

Odkurzacz centralny to tak naprawdę element instalacji centralnego odkurzania. Na system ten składają się również rury wykonane z tworzywa PCV. Są one ukryte w ścianach ,podłogach lub sufitach tak aby na co dzień były niewidoczne i nie zajmowały miejsca. W każdym pomieszczeniu znajdują się tak zwane gniazda ssące. To właśnie do nich podłącza się rury umożliwiające zbieranie kurzu.

Odkurzacz centralny zbiera zanieczyszczenia z odkurzanych powierzchni poprzez rury zewnętrze. Trafiają one do rur umieszczonych w elementach konstrukcyjnych budynków – ścianach, stropach, sufitach. Na końcu drogi czeka na nie najważniejsza część takiego odkurzacza – jednostka centralna.

Zadaniem jednostki centralnej jest filtrowanie zanieczyszczeń. Kurz oraz pył pozostają w specjalnym zbiorniku. Z kolei brudne powietrze jest wydmuchiwane poza budynek. Aby system taki pracował jak najwydajniej, warto umieścić jednostkę centralną na najniższej kondygnacji budynku.

Kolejnym rozwiązaniem jest Hide a Hose - system węża chowającego się w elementach instalacji.Nie ma wtedy potrzeby przenoszenia węża między kondygnacjami i minimalizujemy wtedy ilość gniazd ssących. 

System odkurzania centralnego – zalety rozwiązania

Odkurzacze centralne świetnie sprawdzą się w przypadku domów, w których mieszkają alergicy. Ma na to wpływ skuteczność w zbieraniu nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Z pomieszczeń zostanie usunięty nie tylko widoczny kurz. Filtry tych odkurzaczy zatrzymują nawet najmniejsze pyłki. Natomiast zebrane bakterie czy roztocze są usuwane poza budynek. Dzięki temu powietrze we wnętrzu jest bardzo czyste i dobrej jakości.

„Używanie odkurzacza centralnego jest niezwykle komfortowe. Tradycyjne modele są zazwyczaj nieporęczne, a ich przenoszenie między piętrami nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Dlatego technologię tą wykorzystuje się często w obiektach, takich jak hotele, biurowce czy budynki użyteczności publicznej” – mówi specjalista z firmy A-Z Instal z Łodzi.

Można się także zdziwić, jak cichy jest odkurzacz centralny. Odgłosy jego działania nie przeszkadzają w pracy, rozmowie, słuchaniu muzyki czy w odpoczynku.

System odkurzania centralnego to funkcjonalne rozwiązanie. Można wyposażyć się w szereg akcesoriów, które jeszcze bardziej ułatwią prowadzenia prac porządkowych. Należy do nich na przykład szufelka automatyczna czy system zwijanego węża w szafce.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz