Materiał Partnera

Jak działają maszyny do biomasy?

Jak działają maszyny do biomasy?

Problematyka ekologiczna jest często poruszana w dyskusjach publicznych oraz w publikacjach. Jej przedmiotem jest poszukiwanie tanich, odnawialnych źródeł energii oraz wykorzystanie materiałów, które przyczynią się do ochrony środowiska. Popularnością cieszy się biomasa, której produkcja sprawdza się m.in. w hodowli zwierząt i pozyskiwaniu energii. Do jej wytwarzania stosuje się specjalne maszyny.

Biomasa i jej zastosowanie

Pojęcie biomasy w zasadzie nie wymaga tłumaczenia, gdyż jej charakter określa nazwa. W ogólnym rozumieniu jest to masa odpadów biologicznych, w znacznej części roślinnych, ale niekiedy też pochodzenia zwierzęcego i przemysłowych, które ulegają biodegradacji. Jako materiał biologiczny cechuje się całkowicie naturalnym charakterem, a więc jest bezpieczna dla środowiska przyrodniczego. Produkcja biomasy ma nie tylko znaczenie ekologiczne, ale również ekonomiczne. Pozwala na wykorzystanie potencjału odpadów, które zwykle ulegały naturalnemu rozkładowi i trafiały do otoczenia. Dzięki temu użytkownik otrzymuje tanią energię, a zwierzęta hodowlane – zdrowy i pełnowartościowy pokarm. Dodatkową korzyścią z produkcji biomasy jest efektywne zagospodarowanie znacznej części odpadów.

Produkcja biomasy odbywa się specjalnych maszynach, takich jak peleciarki czy młyny do biomasy, które wytwarza i dystrybuuje firma Haven Polska. Rodzaj urządzenia jest uzależniony od tego, jaki typ biomasy będzie produkowany. Różnice dotyczą również surowca wsadowego, którym mogą być: drewno, słoma, wodorosty, odpady ściekowe, tłuszcze roślinne i zwierzęce, a także wiele gatunków roślin szybkorosnących.

Jak funkcjonuje maszyna do produkcji biomasy?

Do najpopularniejszych produktów energetycznych, które powstają z biomasy, zalicza się pellet. Jest to tanie i lekkie, a jednocześnie wysokoenergetyczne paliwo, przeznaczone do pieców centralnego ogrzewania. Wytwarza się również pellet paszowy, często mieszany z dodatkowymi składnikami odżywczymi (witaminy, minerały). Produkcja obu typów biomasy odbywa się w maszynach zwanych pelleciarkami. Maszyna do biomasy jest wyposażona w matrycę, przez którą materiał wsadowy jest przeciskany pod wysokim ciśnieniem. Poszczególne etapy wytwarzania to:

  • przygotowanie surowca przez jego oczyszczenie i rozdrobnienie,
  • posypanie matrycy materiałem wsadowym (dozownik) i uruchomienie silnika,
  • ewentualne dodanie mieszanki oleju i trocin, które zmiękczają biomasę przez przeciśnięciem,
  • przeciskanie materiału przez otwory matrycy za pomocą rolek prasy hydraulicznej (podczas tego procesu zwieszają się ciśnienie i temperatura),
  • odcinanie wałków pelletu o określonej długości zamontowanymi w maszynie nożami,
  • schłodzenie gotowego produktu.

Wytworzone ciśnienie pozwala na spracowanie biomasy, dzięki czemu zawiera ona skoncentrowaną energię i jest bardziej wydajna. Natomiast wysoka temperatura, jaka powstaje podczas prasowania wsadu, spaja materiał w trwały granulat.

Pelleciarka czy też granulator jest maszyną, która jest stale unowocześniana. Dostępne na rynku modele już obecnie są tanie w eksploatacji i charakteryzują się długą żywotnością. Wyposaża się je również w wiele przydatnych funkcji, takich jak kontrola długości granulatu czy monitorowanie temperatury rolek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz