Artykuł sponsorowany

Jak działają kondensacyjne kotły gazowe?

Jak działają kondensacyjne kotły gazowe?

W kondensacyjnych kotłach gazowych zachodzi skraplanie się pary wodnej znajdującej się w spalinach. Skąd bierze się woda w spalinach? Powstaje na skutek połączenia się wodoru z tlenem atmosferycznym, jest więc jednym z produktów spalania. Para wodna skraplając się, oddaje duże ilości ciepła. Jeżeli kocioł i komin przystosowane są do czerpania korzyści ze spalin, można je wykorzystać.

W jaki sposób dochodzi do kondensacji w kotłach gazowych?

Aby mogło dojść do kondensacji, spaliny powstające w procesie spalania gazu muszą schłodzić się do tzw. temperatury punktu rosy. Chłodzi je woda krążąca w instalacji podczas przepływania przez wymiennik ciepła w kotle. Żeby w trakcie pracy kotła cały czas dochodziło do kondensacji, temperatura wody powracającej z instalacji nie może przekraczać 54°C. Dzięki możliwości odzyskiwania ciepła z pary wodnej, koszty użytkowania kondensacyjnych kotłów gazowych są o kilkadziesiąt procent niższe, niż w przypadku tradycyjnych kotłów.

Jakie awarie zdarzają się w kotłach kondensacyjnych?

Kotły gazowe kondensacyjne to funkcjonalne i wygodne urządzenia, jednak one także są narażone na awarie. Jak podkreśla specjalista z firmy serwis pieców gazowych, najczęściej występującym problemem jest zatkanie syfonu kondensatu. Zdarza się, że spalany gaz jest zanieczyszczony. Skraplająca się woda również ulega zabrudzeniu. Jeżeli dużo takich substancji osadzi się w syfonie, może się on zatkać. Woda nie może wówczas odpłynąć z komory spalania i kocioł zaczyna wyłączać się awaryjnie. Inne uszkodzenie powstające w wyniku zanieczyszczenia gazu to zatkanie w wymienniku ciepła przepływu spalin.

Zalety kotłów kondensacyjnych

Kotły kondensacyjne są oszczędne – spalane paliwo wykorzystują maksymalnie, ponieważ zużywają również energię uwalniającą się podczas ochładzania spalin i skraplania pary wodnej. Mimo że kotły kondensacyjne są droższe niż tradycyjne, koszty ich zakupu zwracają się już po kilku latach użytkowania. Dostosowują się do temperatury, jaka panuje na zewnątrz i dogrzewa dom tylko na tyle, na ile to konieczne. Nawet wówczas, gdy muszą pracować na pełnej mocy, są bardziej wydajne niż kocioł tradycyjny. Kotły kondensacyjne mają zawsze zamkniętą komorę spalania, są więc bezpieczne. Spaliny zamknięte są w dodatkowej obudowie i odprowadzane bezpośrednio na zewnątrz.

Dlaczego więc nie zawsze stosuje się kotły kondensacyjne? Jak wyjaśnia właściciel serwisu kotłów Marian Rycaj, często w budynkach napotyka się na problemy techniczne, których rozwiązanie jest bardzo kosztowne. Nie wszędzie da się zamontować kocioł kondensacyjny. Często komin nie jest odpowiedni, na przykład na cegły murowanego komina mogą się niszczyć na skutek działania kondensatu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz