Jak działają generatory azotu i gdzie się je stosuje?

Azot jest gazem będącym składnikiem powietrza atmosferycznego, a jednocześnie należy do gazów technicznych, których używa się w wielu branżach przemysłu oraz licznych zastosowaniach laboratoryjnych. Zazwyczaj zamiast kupowania azotu w butlach znacznie tańsze i wygodniejsze okaże się pozyskiwanie go z użyciem generatorów azotu. Instalacje tego typu mogą osiągać wysoką wydajność, a jednocześnie gwarantować ciągłość dostaw.
Co warto wiedzieć o generatorach azotu?
Wytwarzanie azotu może następować w wyniku użycia urządzenia membranowego albo typu PSA (Pressure Swing Adsorption). Membranowy generator azotu pozyskuje gaz dzięki zaawansowanym metodom wielostopniowej filtracji. Powietrze atmosferyczne po sprężeniu jest przepuszczane przez kolejne membrany, które przechwytują jego poszczególne składniki, co pozwala na uzyskanie azotu o stopniu czystości dostosowanym do potrzeb konkretnego zastosowania. W przypadku generatorów PSA powietrze atmosferyczne po opuszczeniu sprężarki jest przepuszczane przez materiał nanoporowaty, tzw. węglowe sito molekularne, które wychwytuje cząsteczki o rozmiarach przekraczających wymiary charakteryzujące azot. Zarówno w generatorach membranowych, jak i urządzeniach PSA niezbędne jest wstępne osuszanie powietrza oraz filtracja mechaniczna, pozwalająca na usunięcie pyłów zawieszonych oraz innych zanieczyszczeń stałych. Korzyści z eksploatacji generatorów azotu wiążą się z niższym kosztem uzyskiwania gazu, pewnością dostaw oraz wyeliminowaniem czynności związanych z dostarczaniem i wymianą butli.
Gdzie korzysta się z generatorów azotu?
Generatory azotu sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebne są spore ilości tego gazu. W przypadku badań laboratoryjnych będzie on niezbędny m.in. do działania spektrometrów masowych, które pozwalają na podanie składu substancji dzięki określeniu widma poszczególnych atomów i cząsteczek. W zastosowaniach przemysłowych generatory są najczęściej wykorzystywane jako gazy spawalnicze – osłonowe oraz służące do cięcia. Będą niezbędne również do odgazowywania pieców metalurgicznych i tworzenia atmosfery ochronnej przy pakowaniu żywności. Azot jest również niezastąpiony w pożarnictwie – w gazowych stałych urządzeniach gaśniczych służy do gaszenia pożarów przez wypieranie z pomieszczeń tlenu. Z azotu korzysta się również w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.
Generatory azotu typu PSA oraz membranowe, a także kompletne stacje azotowe są dostępne w ofercie firmy AVROTECH, która zajmuje się systemami filtracji, separacji oraz chłodzenia i osuszania. Jest też certyfikowanym dystrybutorem Parker Hannifin.