Materiał Partnera

Jak działają firmy spedycyjne?

Jak działają firmy spedycyjne?
Firmom, które zajmują się produkcją różnego rodzaju dóbr przyświeca jeden cel, którym jest poszerzanie swojej strefy dochodów. W pewnym momencie rynek lokalny staje się niewystarczający, dlatego konieczne jest dotarcie do klientów zagranicznych. A do tego potrzebny jest sprawny i bezpieczny transport towaru na dalekich dystansach. Większość producentów powierza to zadanie zewnętrznym usługodawcom, zwanych spedytorami. Na czym polega ich praca? 

Spedytor – kim jest i czym się zajmuje?

Spedytor to potoczna nazwa osoby lub firmy, która na zlecenie zajmuje się spedycją towarów. Czym jest spedycja?

Powszechnym błędem jest mylenie spedycji z transportem – mówi przedstawiciel firmy Latis LogisticsW rzeczywistości spedycja jest pojęciem znacznie szerszym, obejmującym nie tylko czynność przemieszczania ładunku z punktu A do punktu B, ale również wszystkie procedury temu towarzyszące, w tym również kwestie magazynowania towarów oraz formalności prawne.

Spedytor jest swego rodzaju pośrednikiem, działającym w imieniu swojego zleceniodawcy. Korzystanie z jego usług pozwala znacząco obniżyć koszty związane z eksportem towaru za granicę oraz oszczędzić mnóstwo czasu, który bez jego pomocy musielibyśmy poświęcić na osobiste organizowanie całego procesu.

Na czym polega praca firmy spedycyjnej?

Jak zostało wstępnie określone, firmy spedycyjne zajmują się kompleksową organizacją transportu towarów na dalekich dystansach. Wiąże się to z koniecznością wykonania wielu czynności. Pierwszą z nich jest określenie, jakiego środka transportu należy użyć do danego zlecenia – w końcu sprzęty elektroniczne wymagają innych warunków przewozu, niż łatwo psująca się żywność. W dalszej kolejności spedytor zajmuje się wypełnianiem formalności związanych z przewozem – między innymi ubezpieczeniem towaru, przygotowaniem listów przewozowych oraz dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia odprawy celnej. Następnie towar, który ma być przedmiotem spedycji jest odbierany i przygotowany do drogi. Od tego momentu to spedytor jest odpowiedzialny za załadunek i zabezpieczenie powierzonego ładunku, a także wyładowanie go po dostarczeniu do punktu docelowego. Jeśli istnieje potrzeba, żeby ładunek był przeładowany na inny środek transportu lub magazynowany po drodze do odbiorcy, zorganizowanie tych czynności również spoczywa na spedytorze.

Dlaczego warto korzystać z usług firm spedycyjnych?

Podstawową korzyścią płynącą z korzystania z usług spedytorów jest znaczna oszczędność czasu oraz pieniędzy – wynika to m.in. z braku konieczności zatrudniania własnego personelu odpowiedzialnego za transport drogowy. Ponadto zyskujemy w ten sposób pewność, że wszystkie formalności związane z transportem zostaną wypełnione w sposób zgodny z przepisami celnymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz