Materiał Partnera

Jak działają elektryczne podgrzewacze wody?

Jak działają elektryczne podgrzewacze wody?

Decyzja o instalacji elektrycznego podgrzewacza wody podejmowana jest najczęściej z dwóch powodów. Pierwszy to brak warunków technicznych, które umożliwiały by zastosowanie alternatywnego rozwiązania np. podgrzewacza gazowego. Drugi to świadomy wybór właśnie takiej metody podgrzewania wody do celów użytkowych. Przed montażem elektrycznego podgrzewacza warto poznać sposób jego działania oraz przeanalizować mocne i słabe strony urządzenia.

Podgrzewacze przepływowe

Cechą wspólną wszystkich elektrycznych podgrzewaczy jest to, że są zasilane prądem. Jednak już sam sposób podgrzewania wody zależy od tego z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Elektryczne podgrzewacze wody dzielimy na przepływowe oraz zbiornikowe. W przepływowych podgrzewaczach wody elementami podgrzewającymi wodę są grzałka oraz drut oporowy. Odkręcenie kranu inicjuje uruchomienie podgrzewacza, a woda podgrzewana jest bezpośrednio w trakcie jej poboru. Dlatego im mniejsza odległość dzieli podgrzewacz i kran tym urządzenie działa bardziej efektywnie. Modele przepływowe służą najczęściej do podgrzewania wody w jednym punkcie. Ich średnia wydajność to około 1 – 3 litrów ciepłej wody na minutę. Dostępne są również podgrzewacze przepływowe o znacznie większej mocy i wydajności przeznaczone do zasilania ciepłą wodą kilku punktów.  Podgrzewacze przepływowe wyposażone są w liczne zabezpieczenia np. wyłączniki termiczne zapobiegające przegrzaniu się urządzenia. Posiadają również możliwość regulacji mocy, a modele bardziej zaawansowane także temperatury.

Podgrzewacze zbiornikowe

Podgrzewacze zbiornikowe w przeciwieństwie do podgrzewaczy przepływowych nie podgrzewają wody podczas jej pobierania, ale podgrzewają i magazynują ją w specjalnych zbiornikach. Elementami odpowiadającymi za utrzymanie odpowiedniej temperatury wody w zbiorniku są grzałka oraz termostat. W momencie, gdy temperatura zgromadzonej wody spadnie poniżej ustalonego poziomu termostat włącza grzałkę, która zaczyna podgrzewać wodę. Podgrzewacze zbiornikowe  polecane są szczególnie tam, gdzie konieczne jest dostarczenie ciepłej wody do wielu punktów. Urządzenia te występują w kilku wersjach pojemnościowych od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. Ich atutem jest możliwość montażu pionowego oraz poziomego, dzięki czemu mogą być montowane w dowolnym miejscu. Podobnie jak w przypadku urządzeń przepływowych, także podgrzewacze zbiornikowe wyposażone są w układy bezpieczeństwa m.in. system antyzamrożeniowy utrzymujący minimalną temperaturę wody na poziomie ok. + 7 stopni, zawór bezpieczeństwa chroniący zbiornik przed uszkodzeniem, czy wyłącznik termiczny grzałki. Warto również zaznaczyć, że są to urządzenia niezwykle trwałe. Zbiorniki wykonane ze stali pokryte specjalnymi preparatami antykorozyjnymi sprawiają, że z podgrzewaczy zbiornikowych można bezpiecznie korzystać przez długie lata.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz