Materiał Partnera

Jak działają drukarki fleksograficzne?

Jak działają drukarki fleksograficzne?

Drukarki fleksograficzne umożliwiają wykonywanie druku nazywanego fleksografią lub fleksodrukiem. Metoda ta pozwala na tworzenie wypukłej formy. W tej technice wykorzystywane są farby ciekłe o bardzo krótkim czasie schnięcia. Druk wypukły daje zupełnie nowe możliwości, które można wykorzystać na wiele sposobów. Wystarczy jedynie posiadać odpowiedni sprzęt. Na jakiej zasadzie działają drukarki fleksograficzne?

Drukarki fleksograficzne – charakterystyka urządzeń

Drukarki fleksograficzne to specyficzne urządzenia, które do poprawnego działania wykorzystują ruch rotacyjny. Wpływa to na uzyskanie wydruku wypukłego. Ten rodzaj maszyn posiada elementy odpowiedzialne za druk, które umieszcza się nad wszystkimi pozostałymi. Farba podczas procesu drukowania zostaje naniesiona wyłącznie na elementy odpowiedzialne za druk – wypukłe. Specjalista z firmy ARTPOL Piotr Kanarek zauważa: Fleksografia, czyli technika druku wypukłego umożliwia wydruk na dowolnej powierzchni. Metoda to została wynaleziona w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XIX wieku. Od tego czasu ciągle jest udoskonalana. Drukarki fleksograficzne z dużym powodzeniem wykorzystuje się między innymi w branży opakowań - dodaje.

Sposób działania drukarek fleksograficznych

Głównymi elementami drukarek fleksograficznych są:

  • dwa walce,
  • dwa cylindry.

Te cztery elementy tworzą tak zwany zanurzeniowy zespół farbowy. Ważnym czynnikiem w tego rodzaju drukarkach jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju farby drukarskiej, a dokładnie szybkoschnącej farby razem z elastycznym podłożem drukowym.

Na pierwszym etapie drukowania forma drukowa zostaje umieszczona na cylindrze formowym. Jej górna warstwa jest następnie poddawana rozciąganiu. Każde zmiany dotyczące kształtów oraz kolorów modyfikowane są w oparciu o specjalny program komputerowy. Wpływa to na uniknięcie wszelkie rodzaju zniekształceń czy przebarwień, które mogłyby się pojawić w ostatecznej wersji. Formy drukowe przygotowuje się na dwa sposoby – za pomocą systemu CTP lub konwencjonalnie.

Maszyny drukujące w systemie fleksodruku można podzielić na dwa rodzaje:

  • posiadające wiele cylindrów,
  • posiadające jeden główny cylinder.

Walec farbowy nazywany również duktorem obraca się i zanurza w farbie, nabierając ją na swoją powierzchnię. Z walcem styka się kolejny element – raster. Posiada on charakterystyczne wyżłobienia. Zbyt duża ilość farby, która znajdzie się na rasterze, jest usuwana przez rakiel. Po tym procesie farba jest nanoszona na cylinder formowy oraz podłoże drukowe. Na ostatnim etapie jest ona utrwalona poprzez cylinder dociskowy. W celu wzmocnienia efektu tego rodzaju nadruku, konieczne jest zastosowanie rastera o większej ilości wyżłobień.

Drukarki fleksograficzne - zastosowanie

Urządzenia działające w systemie fleksodruku znajdują swoje zastosowanie w wielu różnych branżach. Dzięki unikatowej technice wydruku umożliwiają między innymi wydruk na materiałach z tworzyw sztucznych, nienasiąkliwych – np. na foliach. Metoda ta wpływa również na możliwość wykonania etykiet samoprzylepnych, nadruków na kartonach czy na tekturach falistych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz