Artykuł sponsorowany

Jak działają czujniki parkowania w autach?

Jak działają czujniki parkowania w autach?

Ilość aut jeżdżących zarówno w miastach, jak i na wsiach rośnie. Efektem tego są zatłoczone parkingi, na których pojedyncze wolne miejsca zazwyczaj są ciasne, a poprawne zaparkowanie wymaga świetnych umiejętności manewrowania. Jednak nawet najbardziej doświadczonym kierowcom zdarzają się stłuczki. Wgniecenia w karoserii i stłuczone lampy to przykre, kosztowne konsekwencje chwili nieuwagi lub niedostatecznej precyzji, która może zdarzyć się każdemu. Rozwiązaniem tego problemu mogą być czujniki parkowania.

 

Do czego służą czujniki parkowania?

Czujniki parkowania informują kierowcę o odległości od przeszkody. Za pomocą sygnału dźwiękowego ostrzegają przed obiektem znajdującym się za samochodem. Dzięki temu ryzyko niedostrzeżenia lub błędnego oszacowania odległości od obiektu spada praktycznie do zera. Czujnik cofania bada martwe pole, czyli obszar, którego kierowca nie jest w stanie dostrzec przy pomocy lusterek.

Ten system przydaje się nie tylko w zatłoczonych miastach. Sprawdzi się świetnie także u kierowców parkujących w źle oświetlonych garażach i parkingach oraz mających do czynienia z trudnymi warunkami pogodowymi. Zaparowane szyby i lusterka uniemożliwiają bezpieczne wykonanie manewru parkowania i często są przyczyną stłuczek oraz uszkodzeń aut.

 

Zasada działania czujników parkowania

System czujników parkowania oparty jest na technologii ultradźwiękowej. Wykorzystanie fal ultradźwiękowych pozwala na odebranie informacji o odległości od przeszkody. Czujnik parkowania zamontowany na tylnym zderzaku samochodu wysyła sygnał, który następnie odbija się od znajdującej się za samochodem przeszkody. Urządzenie mierzy czas, jaki zajął sygnałowi powrót do czujnika i na tej podstawie określa odległość. Urządzenie ostrzega kierowcę o przeszkodzie przy pomocy sygnału dźwiękowego intensyfikującego się wraz ze zbliżaniem do obiektu. To skuteczny system pozwalający na bezproblemowe parkowanie. Wysokiej klasy modele czujników cofania to niezwykle precyzyjne urządzenia, które nie tylko świetnie wyliczają odległość przeszkody, ale także ignorują te obiekty, które nie zagrażają bezpieczeństwu podczas cofania, np. liście, hak holowniczy samochodu bądź koło zapasowe.

Elementy składające się na system asystenta parkowania to:

  • czujniki,
  • jednostka centralna,
  • wyświetlacz,
  • przewody montażowe (jeżeli mamy do czynienia z przewodowym czujnikiem cofania).

Sklep z akcesoriami samochodowymi Stopol Group posiada w swojej ofercie szeroki wybór czujników do parkowania. W ofercie pojawiają się także czujniki wyposażone w kamerę. Możliwość dostrzeżenia obszaru za samochodem jest intuicyjna i pomocna. Niestety wadą kamer jest ich ograniczona zdolność do poprawnej pracy w ciemności, dlatego dobrym pomysłem wydaje się być połączenie technologii ultradźwiękowej oraz kamery.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz