Artykuł sponsorowany

Jak działają bramki w sklepach?

Jak działają bramki w sklepach?

Często spotykane w sklepach i supermarketach bramki zabezpieczające mają za zadanie eliminować ryzyko kradzieży. W praktyce zdarza się czasem, że wywołują alarm niepotrzebnie, reagując na bodziec niezwiązany z systemem zabezpieczającym. Niemal każdy z nas zetknął się z takim zachowaniem w galeriach handlowych, gdzie bramki jeszcze kilka lat temu potrafiły aktywować się nawet po wyczuciu telefonu komórkowego. Na szczęście takie sytuacje to już przeszłość.

Bramki antykradzieżowe – sposób na złodzieja

Bramki antykradzieżowe to urządzenia elektroniczne mające na celu wykrywanie próby kradzieży towaru. Aby były funkcjonalne, ten ostatni musi być w jakiś sposób oznakowany – inaczej nie zostanie wykryty przez bramki. Typ zabezpieczeń jest różny i zależy od technologii, w której działa bramka. Tę należy zaś dopasować do asortymentu stanowiącego przedmiot zabezpieczenia. W celu uzyskania dodatkowych informacji lub zamówienia systemu sygnalizacji kradzieży warto zwrócić się do specjalistów z firmy Nova Sp. z o.o. Bramki, akcesoria antykradzieżowe, systemy zabezpieczeń kabelkowych.

Rodzaje bramek antykradzieżowych

Większość modeli bramek może występować w pasującym do konkretnego wnętrza kolorze, w obudowie z interesującego nas materiału i dopasowanej do wizji sklepu, jaką sobie umyśliliśmy. Istnieją bramki drewniane, aluminiowe, z tworzywa sztucznego czy akrylowe – większość w szerokiej gamie wzorniczej i kolorystycznej. Oczywiście bramki antykradzieżowe nie różnią się między sobą wyłącznie wyglądem, ale także zasadami działania. Pod tym względem dzielą się na:

  • Bramki antykradzieżowe radiowe – wykorzystują fale radiowe o danej częstotliwości, aby wykryć markery przyczepione do produktów. Z uwagi na relatywnie niską cenę, są jednymi z najczęściej instalowanych systemów antykradzieżowych w Polsce. Mamy z nimi styczność w niemal każdym markowym sklepie odzieżowym, nawet tym najmniejszym, jak również w księgarniach czy sklepach z artykułami dziecięcymi – z uwagi na płaską, papierową etykietę zabezpieczającą, na którą reagują bramki radiowe.
  • Bramki antykradzieżowe akustomagnetyczne – w porównaniu z innymi technologiami cechuje je największy rozstaw pomiędzy antenami, a tym samym zasięg działania. Dzięki temu można je stosować w bardzo szerokich przejściach, których nie chcemy dzielić na mniejsze bramki wykonane w innej technologii. W porównaniu z opisaną wyżej technologią radiową, bramki akustomagnetyczne antykradzieżowe mają również większe możliwości wykrywania prób kradzieży artykułów metalizowanych.
  • Bramki antykradzieżowe elektromagnetyczne – wykazują największą odporność na ekranowanie przedmiotami metalizowanymi i niektórymi rodzajami metali niemagnetycznych. Współpracują z wąskimi, trudnymi do zlokalizowania przez złodzieja etykietami. Same etykiety można ponadto wielokrotnie dezaktywować i aktywować ponownie, na co nie pozwalają inne technologie działania bramek antykradzieżowych. Z uwagi na charakterystykę etykiety i niewielki rozstaw pomiędzy antenami bramek elektromagnetycznych, najczęściej spotykamy je w bibliotekach i aptekach, a także przejściach kasowych supermarketów (na przykład spożywczych czy budowlancych).
Oceń artykuł (4)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz