Artykuł sponsorowany

Jak działa wentylacja w zakładach przemysłowych?

Jak działa wentylacja w zakładach przemysłowych?
Świeże powietrze, odpowiednia temperatura i odprowadzenie zapachów i substancji zagrażających zdrowiu lub mogących podrażnić drogi oddechowe jest bardzo ważne ze względu na komfort pracy. Aby stworzyć przyjazne środowisko pracy, warto zamontować system wentylacji. Jak działa, z czego jest zbudowana i jakie są rodzaje wentylacji w zakładach przemysłowych?

Projekt i budowa wentylacji przemysłowej

Wentylacja przemysłowa musi być zaprojektowana i wykonana według przepisów, które warunkują stopień jakości powietrza w konkretnym budynku. Pod uwagę należy wziąć rodzaj i ilość zanieczyszczenia w danym przedziale czasowym i na danym stanowisku pracy. Ważna jest też wydajność urządzeń i jak najmniejsze zużycie energii. Aby osiągnąć wszystkie te parametry, wentylacje należy poprawnie zaprojektować i wykonać. Sprawny system wentylacji składa się z elastycznych i niepalnych rur wentylacyjnych, rozdzielacza i mniejszych elementów, czyli kolan, króćców, trójników, kołnierzy i łączników. Jednak najważniejsze są wentylatory, spośród których wyróżnia się: osiowe, kanałowe, promieniowe (tak zwane dmuchawy) i dachowe.

Jakie są rodzaje wentylacji?

Istnieją dwa systemy wentylacji i system mieszany. Są to wentylacje: naturalna (powietrze roznosi się samodzielnie), mechaniczna (powietrze rozprzestrzenia się za pomocą urządzeń) i hybrydowa (połączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną). W zakładach przemysłowych najczęściej można spotkać wentylację kanałową złożoną z instalacji wentylacji mechanicznej: ogólna i strefowa nawiewno-wywiewna, miejscowa wywiewna, instalacje centralne i urządzenia stanowiskowe. Często w zakładach przemysłowych montuje się również kurtyny powietrzne i instalacje strefowe, które oczyszczają powietrze z oparów pochodzących od lakierów, toksycznych substancji, ze spawalni lub stref przesypywania i pakowania różnorodnych produktów.

Jak działa wentylacja przemysłowa?

Wentylacja w zakładach przemysłowych zapewnia świeże i czyste powietrze, co przekłada się na komfort pracy. Dodatkowo zapobiega pożarom i wybuchom oraz pozwala kontrolować wilgotność, temperaturę i zapachy. Taką rolę odgrywa wentylacja zakładana między innymi przez firmę Technika i Przemysł zlokalizowaną w Świdnicy. Działanie wentylacji przemysłowej polega na odprowadzeniu zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku i dostarczenie świeżego do jego środka. Taki system stosuje się w zakładach lub halach, w których pracuje duża liczba osób, odbywa się produkcja mogąca zagrozić zdrowiu tych ludzi ze względu na wytwarzające się zapachy i hale produkcyjne mają dużą powierzchnię.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz