Jak działa tabletka po stosunku?

Jak działa tabletka po stosunku?

Tabletka "dzień po" jest jedną z metod antykoncepcji awaryjnej. Ma ona na celu ochronę przed ciążą ze stosunku, który odbył się przed jej zażyciem, a w trakcie którego inne metody antykoncepcji okazały się nieskuteczne. Na czym polega działanie tabletki po stosunku? W jakich sytuacjach można ją wziąć i czy mogą pojawić się skutki uboczne? Przeczytaj nasz poradnik.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kiedy stosuje się tabletkę "dzień po"?

Tabletkę "dzień po" stosuje się po odbyciu niezabezpieczonego stosunku lub w sytuacji, gdy stosowane metody antykoncepcji okazały się nieskuteczne. Należy pamiętać, że jej przyjęcie powinno się odbywać jedynie w awaryjnych okolicznościach. Wśród sytuacji, w których można zażyć tabletkę "dzień po" wymienia się:

  • nieprawidłowe zażywanie tabletek antykoncepcyjnych,
  • pęknięcie lub zsunięcie prezerwatywy,
  • odbycie stosunku w dni płodne przy stosowaniu naturalnych metod antykoncepcji,
  • zbyt późne wyciągnięcie prącia z dróg rodnych kobiety przy odbywaniu stosunku przerywanego,
  • oderwanie się plastra antykoncepcyjnego,
  • wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej.

Oba rodzaje tabletek "dzień po" dostępnych na rynku mogą być stosowane w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Najważniejsze jest, aby zrobić to jak najszybciej - największą skutecznoć wykazują one bowiem do 24 godzin od zdarzenia. W przypadku, gdy w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki nastąpiły wymioty, konieczne jest zażycie dodatkowej dawki leku. 

Jak działa tabletka po stosunku?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek po stosunku. W tabletkach EllaOne substancją aktywną jest octan uliprystalu, który hamuje owulację. Dodatkowa substancja zawarta w leku powoduje zaś zmiany w endometrium, jeśli owulacja miała już miejsce, co utrudnia implementację zarodka. Należy ją zażyć w ciągu 120 godzin od stosunku, jednak największą skuteczność ma ona w ciągu pierwszych 24 godzin.

W aptekach znajdziemy również tabletki Escapelle, w których substancją aktywną jest lewonorgestrel. Doprowadzają one do zmian w endometrium, które skutkują tym, że zagnieżdżenie się zarodka nie jest możliwe. Taką tabletkę powinno się przyjąć do 72 godzin po stosunku, jednak największą skuteczność, podobnie jak w przypadku EllaOne, ma ona w ciągu pierwszych 24 godzin.

Co wpływa na skuteczność antykoncepcji awaryjnej?

Oprócz czasu zastosowania tabletki "dzień po" na jej skuteczność mogą wpływać inne zażywane przez kobietę lekarstwa - determinujące wartość pH w żołądku (np. leki zobojętniające), inhibitory CYP3A4 oraz leki pobudzające aktywność CYP3A4. Prowadzą one bowiem do zmniejszenia stężenia octanu uliprystalu w osoczu.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że tabletki te mogą wykazywać nieco mniejszą skuteczność w przypadku pań o wysokiej masie ciała i wartości wskaźnika BMI. Nadal jednak trwają badania nad prawdziwością tego założenia.

Tabletka po stosunku, a ciąża

W sytuacji, gdy u kobiety wystąpiły dolegliwości mogące świadczyć o ciąży, przed przyjęciem tabletki konieczne jest jej wykluczenie za pomocą testu ciążowego oraz badania ginekologicznego. Mimo że tabletka "dzień po" nie powoduje przerwania już istniejącej ciąży, nie powinna być przyjmowana przez kobiety podejrzewające się o taki stan.

Nie ma dowodów na negatywny wpływ tabletek na ciążę, która powstała mimo ich zastosowania. Antykoncepcja awaryjna nie zwiększa też ryzyka ciąży pozamacicznej i poronienia. Należy jednak pamiętać, że tabletki "dzień po" mogą powodować obniżenie skuteczności dotychczas przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych. Kobiety, które przyjęły antykoncepcję awaryjną powinny więc pamiętać, aby w tym cyklu przed kolejnym stosunkiem stosować dodatkowe formy zabezpieczenia przed ciążą. 

Skutki uboczne po zażyciu tabletki "dzień po"

Ze względu na wysokie stężenie hormonów w tabletkach "dzień po", antykoncepcja awaryjna ma duży wpływ na kobiecy organizm. Po jej przyjęciu mogą pojawić się:

  • nadmierne lub zmniejszone krwawienie miesiączkowe ,
  • świąd narządów płciowych,
  • ból pochwy i sromu,
  • upławy,
  • odczuwanie bólu w trakcie stosunku,
  • nudności i wymioty,
  • ból brzucha, biegunka,
  • ból i zawroty głowy,
  • zaburzenia apetytu,
  • uderzenia gorąca,
  • niestrawność, wzdęcia,
  • ogólne złe samopoczucie.

Warto pamiętać, że wielokrotne przyjęcie tabletki "dzień po" może mieć wpływ na zaburzenia hormonalne i całkowite rozregulowanie cyklu miesięcznego. Mogą pojawić się również plamienia i krwawienia między cyklami. Część kobiet doznaje krwawienia w ciągu 7 dni od przyjęcia leku.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz