Artykuł sponsorowany

Jak działa serwomechanizm?

Jak działa serwomechanizm?

Serwomechanizm pozwala na precyzyjne sterowanie położeniem obiektów. Używa się go do kierowania lufą czołgów lub sterem statków, a także w wielu zastosowaniach przemysłowych. Sprawdza się także w modelarstwie, do precyzyjnego sterowania własnoręcznie stworzonymi zabawkami. Jak działają serwomechanizmy? Jakie są ich najważniejsze elementy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania udzielamy w tym artykule.

Czym jest serwomechanizm?

Serwomechanizmy są bardzo często wykorzystywanymi urządzeniami przeznaczonymi do sterowania różnego rodzaju obiektami. Ich największą zaletą jest to, że nawet niewielki serwomechanizm pozwala na sterowanie ciężkimi obiektami – serwomechanizmy stosowane są dziś w automatyce, elektronice i robotyce. To dzięki nim działają obrabiarki, wtryskarki, odtwarzacze płyt CD czy ramiona robotów, przygotowywane często przez studentów politechnik w ramach prac dyplomowych. Takie precyzyjne działanie serwomechanizmu umożliwia sprzężenie zwrotne. To ono reguluje pracę silnika serwomechanizmu, czyli serwomotoru i pozwala na dobranie odpowiedniej mocy działania całego układu. Serwomotor jest znacznie dokładniejszy niż zwykły silnik, bo może na bieżąco regulować generowaną przez siebie wartość siły. Największą zaletą serwomechanizmów jest to, że zapewniają one bardzo szybki i precyzyjny przesuw wybranych elementów. To dlatego sprawdzają się do tylu różnych zastosowań.

Tryby pracy serwo

Serwonapędy mogą pracować w wielu różnych trybach – dzięki temu są to urządzenia uniwersalne. Ich zadaniem, oprócz regulowania położenia obiektu, może być także regulacja prędkości obrotowej i momentu obrotowego. Często serwomechanizmy wyposażone są w możliwość zmiany trybu regulacji. Dzięki temu możemy precyzyjnie sterować obrabiarkami i innymi maszynami wyposażonymi w serwonapęd.

Rodzaje układów serwosterowania

Układy serwosterowania, to układy, które muszą zapewnić uzyskanie odpowiedniej prędkości, sztywności i dokładności całemu urządzeniu. Najczęściej stosuje się je w oparciu o elementy hydrauliki siłowej (serwohydraulika) lub czysto elektrycznej (serwomotory). Sprzedażą i naprawą zespołów serwohydrauliki (serwozawory, czujniki położenia, elektronika sterująca) zajmuje się firma Serwokontrol Sp. z o.o. Serwomotory to silniki elektryczne prądu stałego i przemiennego. Przez ostatnie kilka lat na rynku pojawiło się wiele takich silników. To między innymi silnik krokowy – nazywany też silnikiem skokowym, ale także silnik bezszczotkowy, silnik z magnesami trwałymi czy silniki asynchroniczne i synchroniczne trójfazowe. Tam gdzie potrzebna jest najwyższa wydajność, tzn. stosunek mocy do masy silnika, stosuje się silniki bezszczotkowe z magnesami ziem rzadkich – takie serwosilniki znajdziemy również w ofercie wspomnianej firmy.

Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz