Artykuł sponsorowany

Jak działa pralnia wodna?

Jak działa pralnia wodna?

Pralnie wodne są bardzo często mylone z pralniami chemicznymi. Większość z placówek, do których oddajemy swoje ubrania, to właśnie pralnie wodne. Pralnie chemiczne specjalizują się w odświeżaniu materiałów, które nie mogą mieć styczności z wodą. Czasem bywa tak, że pralnie działają zarówno jako pranie wodne, jak i chemiczne. Dzięki temu możemy do nich oddać swoje ubrania niezależnie od tego, z czego zostały wykonane.

Pralnia wodna, czyli jaka?

Pralnia wodna, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się praniem na mokro. Pod wieloma względami proces ten wygląda dokładnie tak, jak pranie, które robimy w domu. Różni się jednak zastosowany w tym procesie sprzęt oraz detergenty. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie pracowników danej pralni, którzy dzięki posiadanej przez siebie wiedzy z łatwością rozpoznają materiał, z którego wykonano dane ubranie. Wiele wskazówek znajduje się oczywiście na wszywce umieszczonej przez producenta na ubraniu, ale jeśli się jej pozbyliśmy – lub posiadamy ubrania szyte na miarę – bez doświadczonego pracownika pralni się nie obędzie. Warto wybierać sprawdzone placówki, takie jak pralnia Elbo, które oferują szereg usług pralniczych, w tym między innymi pranie śpiworów, obrusów, zasłon i bielizny pościelowej. Wstępna kontrola odzieży obejmuje także lokalizację wszelkich ważniejszych zabrudzeń, dzięki czemu możliwe będzie zajęcie się w trakcie procesu prania konkretnymi plamami. Od rodzaju materiału oraz zabrudzeń zależy dobór detergentów, użytych do ich usunięcia.

Etapy prania w pralni wodnej

Po wstępnej kontroli odzieży nadchodzi czas na spisanie protokołu przyjęcia oraz oznakowanie odzieży. Następnie ubranie rozwieszane jest na specjalnie przygotowanym do tego manekinie ułatwiającym jego ręczne odplamianie, czyli detaszację. W kolejnym etapie nasze rzeczy trafiają do pralnicy, która – podobnie jak zwykła pralka – realizuje wybrany program. Różnica jest taka, że pralnica może pomieścić znacznie większy ładunek, a odpowiednie detergenty i wodę pobiera automatycznie. Pralnice stosowane w profesjonalnych pralniach wodnych różnią się także od pralek domowych liczbą parametrów, nad którym mamy kontrolę – jest to nie tylko temperatura, ale także m.in. poziom wilgotności. Następnie odzież jest wirowana i suszona, a później formowana – na specjalnym stole, dzięki któremu odzyskuje swój pierwotny kształt. Takie fasonowanie wymaga użycia nadmuchu ciepłego i zimnego powietrza. Pod koniec całego procesu nasze rzeczy mogą dodatkowo podlegać maglowaniu, prasowaniu lub parowaniu. Następnie są pakowane w odrębne foliowe opakowania – i można je już odebrać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz