Artykuł sponsorowany

Jak działa odzież antyelektrostatyczna?

Jak działa odzież antyelektrostatyczna?

W strefie zagrożenia wybuchem nawet malutka iskra może wywołać eksplozję. Tymczasem wiele tkanin się elektryzuje i powstają wyładowania elektryczne. Jak temu zaradzić i zapewnić bezpieczeństwo osobom pracującym w strefach zagrożenia wybuchem? Służy do tego odzież antyelektrostatyczna, nazywana też odzieżą elektrostatyczną. Jak działa, z czego jest wykonana i jak uszyta?

Gdzie konieczna jest odzież antyelektrostatyczna i dlaczego?

W przemyśle stosuje się wiele substancji, które po połączeniu z powietrzem tworzą wybuchowe mieszanki. Opary paliw, lakierów, rozpuszczalników, pyły węglowe zawieszone w powietrzu i inne - wiele substancji jest łatwopalnych i należy je izolować od źródeł ognia, a nawet źródeł niewielkich iskier, aby nie doszło do tragedii.

Źródłem takiej iskry może być ubranie. Wiele tkanin gromadzi na sobie ładunek elektrostatyczny. Dlatego powstała odzież ochronna antyelektrostatyczna. Jest ona konieczna w strefach zagrożenia wybuchem, czyli m.in. na stacjach benzynowych, w kopalniach, w miejscach wydobywania i przetwarzania ropy i gazu ziemnego. Noszą ją górnicy, energetycy, kierowcy cystern, a także osoby pracujące przy produkcji elektroniki, ponieważ wyładowanie elektryczne mogłoby uszkodzić wrażliwe podzespoły. Odzież antyelektrostatyczna jest też konieczna przy przeprowadzaniu niektórych reakcji chemicznych w laboratoriach badawczych i przemysłowych. 

Zasada działania odzieży antyelektrostatycznej i jej charakterystyka

W jaki sposób odzież antyelektrostatyczna zapobiega powstawaniu drobnych iskier? Zapytaliśmy o to w firmie Mado, która specjalizuje się w artykułach BHP:

Działanie odzieży antyelektrostatycznej przypomina działanie piorunochronu. Odzież antyelektrostatyczna dzięki zastosowaniu specjalnych włókien uziemia ładunek elektryczny, kieruje prąd tam, gdzie nie będzie on zagrożeniem, podobnie jak piorunochron przyjmuje na siebie i kieruje do ziemi uderzenie pioruna, zabezpieczając dom.

Odzież antyelektrostatyczna nie tylko niweluje powstałe już ładunki elektrostatyczne, ale też utrudnia ich tworzenie się. Efekt jest jest osiągany przez domieszkę włókien o określonych właściwościach. Może to być np. włókno węglowe.

Aby odzież elektrostatyczna stanowiła skuteczną ochronę, musi być nie tylko odpowiednio uszyta, ale też właściwie noszona. Powinna ona przykrywać wszystkie elementy stroju pracownika, na których mogą się gromadzić ładunki elektrostatyczne. Wszelkie metalowe elementy: zamki, klamry, sprzączki, muszą być osłonięte warstwą tkaniny antyelektrostatycznej, tak aby ładunki, które się na nich tworzą, mogły być odprowadzane. Stąd w odzieży elektrostatycznej obecne są listwy osłaniające guziki, a także ściągacze, które zapewniają szczelne zabezpieczenie spodnich warstw stroju pracownika.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz