Artykuł sponsorowany

Jak działa odkurzacz centralny i kiedy go zamontować?

Jak działa odkurzacz centralny i kiedy go zamontować?

Im większy dom, tym więcej podług do sprzątania. Przenoszenie odkurzacza z miejsca na miejsce, wymiana worków, planowanie gniazdek, by móc go jak najrzadziej odpinać i wpinać do kontaktu, odkurzając kolejne pokoje może być uciążliwe. Może więc warto zainwestować w odkurzacz centralny?

Działanie odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny to system rur rozmieszczonych w ścianach domu. Podłącza się do nich elastyczne węże z końcówką podobną do tradycyjnego odkurzacza. Rurę przepina się od jednego do drugiego gniazda w całym domu. Zassane brud i kurz lądują w jednym miejscu - w zbiorniku przy jednostce centralnej, umieszczonego najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu.

Odpowiednia pora na montaż

Gniazda ssące powinno się rozmieścić w całym domu - zależnie od jego wielkości od 1-2 gniazd na kondygnację zaczynając. Przebieg rur trzeba zaplanować już na etapie projektu budowlanego. Są  elementem ścian, stąd muszą być w nie wmontowane na etapie budowy domu.

Rurociąg nie powinien zawierać kątów, ani ssać "pod górę", bo może być to nieefektywne. Przy robieniu instalacji najlepiej wybrać też materiały rekomendowane przez producenta konkretnego modelu odkurzacza.

Odkurzacz centralny warto kupić od renomowanej firmy, np. Vac-Bud. Chodzi tu zarówno o samo urządzenie, jak akcesoria. Niezależnie od modelu, który wybierzemy, powinniśmy zastanowić się nad ogólnymi zaletami i wadami posiadania odkurzacza centralnego. Może to być strzał w dziesiątkę w przypadku naszego domu.

Zalety odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny jest bardzo skuteczny. Jego siła ssania jest nieporównywalnie większa, niż przy tradycyjnych odkurzaczach. Jest też wygodny. Jeśli przemyślimy rozmieszczenie gniazd, to przełączanie rury z jednego miejsca na drugie nie powinno być za częste. Są one bardzo długie - jedno gniazdo na piętro powinno wystarczyć. Trudno wyobrazić sobie taki zasięg tradycyjnego odkurzacza. Ponadto sama rura PCV jest lekka, czego nie można powiedzieć o zwykłym urządzeniu.

Zbiorniki na brud odkurzacza centralnego są bardzo duże. Rzadko się je wymienia i czyści - najczęściej raz na pół roku. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, ale też oszczędzające czas. Poza tym taki odkurzacz nie przestanie efektywnie ssać w ciągu jednego sprzątania.

Ogromnym plusem jest czystsze powietrze - nie tylko ze względu na sprawnie usunięty kurz i roztocza. Odkurzacz centralny nie wydmuchuje powietrza równolegle z odkurzaniem, co jest typowe dla tradycyjnego urządzenia.

Wady takiego rozwiązania

Pierwszą z wad jest cena - nie jest to rozwiązanie tanie, chociaż to inwestycja na lata. Drugi problem to dostępność - odkurzacz centralny można zamontować wyłącznie na etapie budowy domu. Poza tym musimy uważać, aby go nie zapchać. Czyszczenie rur ukrytych w ścianach może być naprawdę uciążliwe. Wreszcie urządzenie to jest głośniejsze od standardowego odkurzacza - jednak niekoniecznie na tyle, aby hałas ten przeszkadzał każdemu jego użytkownikowi.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz