Materiał Partnera

Jak działa nowoczesna przydomowa oczyszczalnia ścieków w systemie SBR?

Jak działa nowoczesna przydomowa oczyszczalnia ścieków w systemie SBR?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów poszukujących indywidualnych rozwiązań dla swojej posesji. Taka oczyszczalnia jest przede wszystkim wygodniejsza w użytkowaniu niż konwencjonalne szambo, dlatego coraz chętniej staje się nieodłącznym elementem działek, na których znajdują się domy mieszkalne. Jak działają nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków w systemie SBR?

Niskie koszty użytkowania

Wielu inwestorów decyduje się na budowę szamba ze względów finansowych. Jest to rozwiązanie, którego montaż pozostaje tańszy niż w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków, jednak warto zwrócić uwagę na długofalowe użytkowanie z obu metod odprowadzania nieczystości. Okazuje się bowiem, że wybór oczyszczalni przynosi znaczne oszczędności w trakcie eksploatacji. Jest ona również o wiele łatwiejsza w konserwacji. W tym zakresie nie jest bowiem konieczne realizowanie kosztownych czy mało komfortowych prac.

Niewątpliwym atutem przydomowej oczyszczalni ścieków w systemie SBR jest również jej ekologiczne działanie. Choć ciecz opuszczająca oczyszczalnię trafia do zbiorników wodnych lub gruntu, to jednak przy sprawnie funkcjonującym układzie jej skład w żaden sposób nie wpływa na stan środowiska. Przydomową oczyszczalnię ścieków można zamówić w firmie Multiplast s.c., która będzie w stanie zaproponować klientom nowoczesne rozwiązania do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych. Po poznaniu zalet takiego układu warto również zwrócić uwagę na jego działania – jak zatem funkcjonuje przydomowa oczyszczalnia?

Dwie komory, pięć faz

Nowoczesna oczyszczalnia stosowana na prywatnych posesjach to konstrukcja składająca się z dwóch komór. Podczas gdy jedna z nich spełnia rolę bioreaktora, drugą określa się jako osadnik wstępny. Pierwszym etapem działania takiej przydomowej oczyszczalni ścieków w systemie Sekwencyjnego Reaktora Biologicznego jest jej napełnianie. We wspomnianym osadniku ścieki zostają poddane mechanicznemu oczyszczaniu, by następnie trafić do bioreaktora. Następnym etapem jest ich napowietrzenie. Biologiczne oczyszczanie pozwala uzyskać ciecz nadosadową, pod którą w bioreaktorze gromadzi się zsedymentowany osad.

Po sedymentacji następuje dekantacja, czyli odpompowanie oczyszczonych już ścieków. Nieczystości za pomocą odpowiednio zainstalowanej rury trafiają do ostatecznego odbiornika, a wytrącony osad w ramach recyrkulacji trafia z powrotem do osadnika wstępnego. Takie działanie daje możliwość bezpiecznego i ekologicznego pozbycia się ścieków. Schemat funkcjonowania stosowany w najnowszych przydomowych oczyszczalniach gwarantuje wysoką skuteczność, jednak powinien być dopasowany do potrzeb użytkowników – z tego względu warto układ zamówić u sprawdzonego producenta lub dystrybutora.

Opracowanie:
Elbląg, Trasa Unii Europejskiej 1
tel. 55 232 64 84
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz