Artykuł sponsorowany

Jak działa nowoczesna agencja pracy dla obcokrajowców?

Jak działa nowoczesna agencja pracy dla obcokrajowców?

Praca obcokrajowców stanowi bardzo istotny wkład w polski produkt krajowy brutto, co wynika między innymi z ilości osób przybywających do pracy – szczególnie dotyczy to obywateli krajów Europy Wschodniej. Jedną z możliwości zatrudnienia obcokrajowców w naszej firmie jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanych agencji pracy tymczasowej. W jaki sposób działają tego typu instytucje?


Agencja pracy – jak to działa?

Ogólny mechanizm działania agencji pracy tymczasowej, specjalizującej się w zatrudnianiu cudzoziemców, jest bardzo prosty. Firmy tego typu pełnią funkcję pośrednika między dwoma innymi podmiotami – pracownikiem oraz tak zwanym pracodawcą użytkownikiem, czyli firmą-klientem Pracodawca użytkownik zleca agencji znalezienie na dane stanowisko pracowników, którzy będą odpowiadali określonemu profilowi, a więc posiadali odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, doświadczenie etc.

- Rozróżnienie na pracodawcę oraz pracodawcę użytkownika jest kluczowe dla zrozumienia tej trójstronnej relacji – mówi przedstawiciel agencji ArpolFirma poszukująca pracowników do pracy w swoim zakładzie jest nazywana „użytkownikiem”, ponieważ formalnie i zgodnie z przepisami nie jest ona właściwym pracodawcą pracownika – jest nim właśnie agencja, na której spoczywa dopełnienie wszelkich formalności związanych z zatrudnieniem, ubezpieczeniem oraz rozliczeniem pracownika. Innymi słowy: agencja niejako „wypożycza” zatrudnione przez siebie osoby innym podmiotom, które akurat mają wakaty na danych stanowiskach.


Od ogółu do szczegółu – jak wygląda współpraca z agencją?

Proces współpracy z agencją dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje czynności od zgłoszenia się użytkownika agencji do zatrudnienia pracownika. Na tym etapie agencja wycenia dane zlecenie, ustala marżę i rozpoczyna poszukiwania pracowników odpowiadających wymogom postawionym przez użytkownika. Może w tym posiłkować się własną bazą pracowników bądź też umieszczać ogłoszenia w internecie. Po wyłonieniu kandydatów agencja przedstawia ich CV klientowi. Kandydaci, których klient zaakceptuje podpisują umowę z agencją i zostają skierowani do pracy w zakładzie pracodawcy użytkownika. Należy pamiętać, że choć między pracownikiem a użytkownikiem nie ma bezpośredniej relacji, to pracownik wciąż mu podlega i zobowiązany jest do wykonywania jego poleceń służbowych. Drugi etap to rozliczenie użytkownika z agencją, które przygotowane jest w oparciu o karty czasu pracy pracownika. Na tej podstawie agencja oblicza, jak wynagrodzenie pracownika, a także swoją marżę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz