Artykuł sponsorowany

Jak działa kserokopiarka i skąd się wzięła?

Jak działa kserokopiarka i skąd się wzięła?

Punkty oferujące usługi ksero na stałe wpisały się w otaczający nas krajobraz. Wbrew rosnącej konkurencji wśród różnego rodzaju urządzeń wielofunkcyjnych, które coraz częściej pojawiają się w naszych domach lub biurach, miejsca świadczące tego typu usługi cieszą się niesłabnącą popularnością. Zanim jednak wykonamy kolejną kopię, warto dowiedzieć się o tych urządzeniach nieco więcej.

Odrobina historii

Historia kserokopiarki zaczęła się w 1938 roku, kiedy to Chester Carlson wraz ze swoim współpracownikiem Otto Korneim wykonali pierwszą elektrofotograficzną kopię dokumentu. Na pierwszej skserowanej stronie znalazł się napis: „10-22-38 ASTORIA”, czyli data i miejsce jej wykonania. Wynalazca wykorzystał w tym przypadku woskowy papier i proszek z domieszką siarki, który podczas podgrzewania przyklejał się do wosku. Niemniej jednak brak zainteresowania pomysłem sprawił, że dopiero w 1949 roku firma Haloid (obecnie Xerox) wyprodukowała pierwszy model kserokopiarki. Dziś z wynalazku Chestera Carlsona korzysta ogromna liczba ludzi na całym świecie, a firmy świadczące usługi ksero, takie jak Zakład usługowy Geomawit, odkryły potencjał drzemiący w tym urządzeniu.

Jak to działa

Kserokopiarka to urządzenie umożliwiające zrobienie kopii dokumentów oraz dwuwymiarowych elementów graficznych. Głównym jej elementem jest bęben, pokryty substancją, która może zmieniać swoje właściwości elektrostatyczne (np. związkami selenu). Uzyskiwanie obrazu zaczyna się od obrotowego ruchu naelektryzowanego bębna, który jest naświetlany. Kolejny etap polega na tym, że część bębna przesuwa się obok pokrytego najczęściej czarnym proszkiem wałka, w wyniku czego przyciągany elektrostatycznie proszek przeskakuje z wałka na bęben. Naniesienie obrazu na papier odbywa się w ten sposób, że papier dotyka pokrytego proszkiem bębna i przejmuje z niego tę substancję. Przeniesienie tonera z bębna na kartkę możliwe jest dzięki temu, że kartka papieru posiada ładunek ujemny. Następnie resztki ładunków elektrostatycznych zostają usunięte z bębna. Ostatni etap to utrwalenie, kiedy to kartka papieru pokryta tonerem transportowana jest pomiędzy rozgrzanymi wałkami utrwalającymi, gdzie proszek się topi i na trwałe przykleja się do jej powierzchni. W chwili obecnej kserowanie dokumentów może odbywać się zarówno w kolorze, jak i w wersji czarno-białej. Współczesne kserokopiarki często łączą w sobie wiele funkcji takich jak fax, skaner, dupleks i wiele innych dodatków.

Zarówno punkty usług ksero, jak i same kserokopiarki stały się nieodłącznym elementem naszego życia. W dużym stopniu ułatwiają one i usprawniają codzienne prace oraz obieg dokumentacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz