Materiał Partnera

Jak działa dysk SSD?

Jak działa dysk SSD?

Czym jest dysk SSD?

Dysk SSD to urządzenie pamięci masowej, zbudowane podobnie do popularnego Pendrive czyli Flash USB. Jest dużo wydajniejszy od klasycznego dysku HDD (magnetycznych), przez co system operacyjny czy też programy zainstalowane na nim działają ładują się znacznie szybciej I płynniej. Nośnik ten będąc odpornym na urazy mechaniczne jest obecnie jednym z najchętniej kupowanych podzespołów dla komputera i serwera w branży. Lekkie i  efektywne podbiły serca posiadaczy laptopów, komputerów stacjonarnych oraz administratorów serwerowych na całym świecie. Sprawdźmy zatem w jaki sposób działają oraz jakie są ich ich największe zalety.

Zasady działania

Najważniejszym, podstawowym elementem dysku SSDkości pamięci Flash. Mózgiem nośnika jest kontroler, robi on wszystko poprzez zapis, odczyt oraz kolejkowanie danych. To on decyduje do której komórki pamięci zapisać dane. Oprócz tego na płytce dysku SSD znajdziemy kość pamięci podręcznej (cache) – pełniący rolę zasobnika, który ułatwia kolejkowanie zadań i pomaga w zachowaniu ciągłości transferu danych; złącze SATA (możliwe też PCI Express bądź M.2) – interfejs służący do komunikacji komputera z nośnikiem; oraz złącze zasilania.

Zalety

Poza wyżej wymienionymi już zaletami dysku SSD takimi jak wydajność i odporność na urazy, jest okres gwarancyjny udzielany przy jego zakupie. Najczęściej jest to okres 5 lat lub limit zapisu danych z reguły ciężki do osiągnięcia dla zwykłego użytkownika. Ponadto jest bezgłośny, zużywa niską ilość energii oraz pracuje w szerokim zakresie temperatur – jest to bardzo pożądane w szczególności przez użytkowników laptopów. Charakteryzuje się lepszymi parametrami takimi jak czas dostępu, szybkośc odczytu danych czy ich zapisu co może się okazać kluczowe dla klienta serwerowego – przekłada się to na między innymi szybsze operacje na bazach danych i możliwą wysoką ilość obsługiwanych zapytań. Podsumowując mimo wysokich kosztów wejściowych dysk SSD może pomóc nie tylko w oszczędności czasu pracy, ale też chroni inne podzespoły poprzez niską temperaturę działania. Warto w nie zainwestować. Jeśli przekonały Cię zalety, szeroką ofertę dysków SSD i innych podzespołów komputerowych, laptopowych czy serwerowych możesz znaleźć w sklepie internetowym ESUS IT. Przyspiesz swój biznes już dziś!

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz