Artykuł sponsorowany

Jak działa drukarnia offsetowa?

Jak działa drukarnia offsetowa?

Nowoczesny druk offsetowy wywodzi się z litografii, która została wynaleziona już w wieku XVIII. Co ciekawe, wynalazcą litografii był niemiecki dramatopisarz, Alois Senefelder, który szukał pomysłu na obniżenie kosztów publikacji swoich sztuk. Druk offsetowy jest znacznie bardziej skomplikowany, ale oczywiście zdecydowanie bardziej wydajny. Podstawowe elementy maszyny offsetowej to układ wałków i cylindrów, nazywany zespołem drukującym. Jak to działa?

Podstawy techniki offsetowej

Offset to technika druku płaskiego, w której wykorzystywane jest zjawisko wzajemnego odpychania się dwóch czynników, drukującego i niedrukującego. Matryca przygotowywana jest tak, że miejsca drukujące odpychają wodę (są oleofilne), a przyciągają tłustą farbę. Miejsca niedrukujące natomiast przyciągają wodne roztwory. Dzięki temu unikamy zjawiska emulgacji - wzajemnego przenikania się drobnych cząsteczek farby i wody. W druku offsetowym jako matrycę wykorzystuje się cienką blachę aluminiową. Blacha zostaje zmatowiona, by uzyskać większą powierzchnię dla czynnika drukującego i nawilżającego, a następnie zostaje pokryta światłoczułą emulsją. Kolejnym krokiem jest nałożenie obrazu naświetlonego na przezroczystym podłożu - nazywa się go diapozytywem - dowiadujemy się w drukarni offsetowej anex z Wrocławia. Matryca zostaje naświetlona silnym światłem UV. Miejsca, które pozostają nienaświetlone i pozostała w nich emulsja są podatne na przyjmowanie farby. Tę metodę nazywa się formą drukową i często mówi się, że jest to współczesna litografia.

Druk pośredni i bębny

Druk offsetowy to stosunkowo tania i szybka metoda, która pozwala na uzyskanie dużej ilości odbitek. Leciutka aluminiowa matryca zostaje założona na bębnie drukującym i przekazuje obraz na bęben pośredni. Bęben pośredni pokryty jest gumą i przenosi obraz na papier. Stąd nazwa tej techniki - druk pośredni. Bębny potrafią obracać się z dużą prędkością, dlatego kolejne wydruki tworzą się szybko. Koszty utrzymania matrycy są niskie, a dodatkową zaletą jest możliwość druku na różnych nośnikach, od papierów powlekanych po kartony. Do bezpośredniego naświetlania obrazu na matrycy wykorzystuje się obecnie naświetlarki CTP (Computer to Plate). Nie ma zatem konieczności wykonywania klisz fotograficznych. W nowoczesnych drukarkach offsetowych nie ma też konieczności ręcznego montażu arkuszy drukarskich, stąd szybkość i wydajność tej technologii. 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Karo K.
Karo K.
26.07.2017
Dobry tekst. W końcu ludzie zrozumieją, z czym to się je :) A temat wcale nie jest taki prosty ;) Polecam firmę Technograf, która od wielu lat zajmuje się dystrybucją obciągów offsetowych marki Vulcan (najlepsze).