Artykuł sponsorowany

Jak działa automatyka do bram wjazdowych?

Jak działa automatyka do bram wjazdowych?

Automatyka do bram wjazdowych jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Ułatwia życie domownikom, pracownikom firm oraz urzędów. Odpowiednio wybrany napęd jest gwarancją wygody i sprawnego, płynnego działania. Jego montaż nie jest łatwym zadaniem, dlatego należy powierzyć go profesjonalnej ekipie. Z czego składa się mechanizm automatyki do bram? W jaki sposób on działa?

Zastosowanie automatyki do bram

Automatyka może zostać zamontowana w wielu rodzajach bram. Dlatego jej mechanizm, w zależności od tego, gdzie ma zostać zainstalowany, może się nieco różnić. Napędy są montowane w bramach ogrodzeniowych i wjazdowych. Bardzo często decydują się na nie także właściciele garaży. Jednak instalacje takie znajdują się również w bramach przemysłowych, a nawet w szlabanach.

Oprócz tego mechanizmy tego typu są montowane zarówno bramach jedno- i dwuskrzydłowych, jak i w przesuwanych. Mimo takiej różnorodności zastosowań, wszystkie napędy mają bardzo podobną zasadę działania oraz w dużej mierze składają się z analogicznych części.

Automatyka do bram wjazdowych – zasada działania

Podstawowym elementem automatyki do bram jest siłownik. To on jest odpowiedzialny za zamykanie i otwierania jej skrzydeł. Siłownik może być śrubowy, z ramieniem łamanym lub być przystosowany do tego, aby zostać umieszczonym pod ziemią. Producenci napędów automatycznych do bram zawsze określają ich moc oraz to, jak ciężką bramę mogą one obsługiwać. Moc siłownika to jego najważniejszy parametr – od niej zależy, czy cały mechanizm będzie sprawnie funkcjonował.

Pracę siłownika kontroluje natomiast centralka sterująca. Znajduje się w niej układ, który daje sygnał siłownikowi, że ma otworzyć lub zamknąć bramę. Jej praca rozpoczyna się w momencie, kiedy użytkownik bramy użyje pilota. Piloty mają zasięg nawet do kilkunastu metrów. Dlatego można ich używać siedząc w samochodzie.

„Na nowoczesną automatykę do bram składają się fotokomórki oraz sygnalizatory świetlne. Pierwsze z nich odpowiadają za błyskawiczne zatrzymanie bramy podczas otwierania – na przykład w sytuacji, kiedy niepodziewanie wybiegnie przed nią zwierzę. Natomiast sygnalizatory świetlne informują otoczenie, że skrzydła bramy są właśnie otwierane” – tłumaczy ekspert z firmy KRYSTA z Piaseczna.

Dlaczego warto zamontować automatykę do bram?

Automatyka do bram zdecydowanie poprawia komfort ich użytkowania. Kierowca nie musi dzięki niej wychodzić z samochodu, aby otworzyć bramę, co na pewno zostanie docenione podczas deszczowej pogody. Ponadto jest to dobry sposób na ochronę swojej posesji przed nieproszonymi gośćmi. Bramy z elementami automatyki są znacznie trudniejsze do sforsowania niż te wyposażone w tradycyjny zamek.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz