Artykuł sponsorowany

Jak dostosować budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Jak dostosować budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Niezależnie od tego, czy mówimy o urzędach, sklepach, szkołach, czy budynkach mieszkalnych – właściciel obiektu zobowiązany jest, aby uczynić go dostępnym dla wszystkich. Dlatego należy dostosować każdy budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych i usunąć bariery architektoniczne, których pokonanie stanowi wyzwanie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Najlepszym sposobem jest stworzenie prostego, odpowiednio zaprojektowanego podjazdu z wygodnymi barierkami.

Na szczęście, obecnie coraz większą wagę przykładamy do potrzeb osób niepełnosprawnych, które funkcjonują w społeczeństwie – pracują, studiują, uprawiają sporty. Bardzo ważne jest, żeby wszyscy zarządcy budynków użyteczności publicznej pamiętali o ich obecności. Choć stawiane współcześnie nowoczesne obiekty w pełni respektują potrzeby osób poruszających się na wózkach inwalidzkim, to niestety budynki, które powstały wiele lat temu nie są odpowiednio dostosowane – jednak można to zmienić, tworząc wygodny podjazd.

Podjazd dla osób niepełnosprawnych

Projektując podjazd, należy zwrócić szczególną uwagę na jego szerokość oraz kąt nachylenia, który powinien być delikatny – w innym przypadku jego pokonanie może stać się zbyt trudne, a nawet niebezpieczne dla osoby poruszającej się na wózku. Bardzo istotne są także poręcze, które powinny być zamontowane po obu stronach, na wysokości 75 i 90 cm. Ważne, żeby były wykonane z solidnego materiału, który będzie odporny na czynniki atmosferyczne takie jak silny mróz, deszcz, czy ostre słońce. Doskonale sprawdzi się stal nierdzewna, która jest niebywale wytrzymała, a przy tym zapewnia estetyczny efekt wizualny. Bogaty wybór poręczy i balustrad z różnych tworzyw znajdziemy w ofercie PPHU Trawczyński, które cieszy się uznaniem klientów.

Pochylnia – podstawowe wymogi

Podjazd powinien być skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić osobie niepełnosprawnej bezproblemowy dostęp do budynku. Pochylnia powinna mieć odpowiednią szerokość: minimum 120 cm i maksymalną długość 900 cm (jeżeli musi być dłuższa, trzeba podzielić odcinek na kilka krótszych i oddzielić je podestami). Należy także pamiętać o odpowiednich poręczach i wykonaniu pochylni z materiałów antypoślizgowych.

Znośmy bariery komunikacyjne, które utrudniają codzienne życie osobom niepełnosprawnym. Pamiętajmy o tym, jak ważne są odpowiednio zaprojektowane pochylnie. Zadbajmy, aby poręcze na podjazd dla osób niepełnosprawnych, były wykonane z wysokiej klasy materiałów, a pochylnia była stworzona z tworzyw antypoślizgowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz