Artykuł sponsorowany

Jak dopasować nakrętkę do śruby?

Jak dopasować nakrętkę do śruby?

Aby zastosowane połączenie śrubowe było w pełni trwałe i spełniało swoją funkcję, wymaga najczęściej zastosowania nie tylko śruby, ale także odpowiednio dobranej do niej nakrętki. Zadanie to wbrew pozorom nie jest łatwe i wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych elementów. Dlatego też podpowiadamy, jak właściwie dopasować nakrętkę do śruby i o czym pamiętać podczas jej zakupu. 

Jakie zadanie pełnią nakrętki w połączeniach śrubowych? 

Nakrętki to jeden z elementów połączeń śrubowych, który ma za zadanie zabezpieczyć śrubę przed jej samoistnym odkręcaniem się, gwarantując tym samym właściwą wytrzymałość połączenia. Najczęściej oferowane są one w formie pierścieni z gwintem. Ich mocowanie odbywa się na wolnym końcu śruby poprzez nakręcanie na zwoje gwintu, dzięki temu tworzą one wraz z nią stabilne i trwałe spojenie. 

Rodzaje i zastosowanie nakrętek śrubowych

Nakrętki do śrub klasyfikowane są najczęściej pod względem ich kształtu. Wśród nich wyróżniamy wobec tego nakrętki: 

  • sześciokątne- długie, niskie, wysokie lub z kołnierzem stożkowym,
  • czworokątne,
  • skrzydełkowe- cechujące się łatwym montażem, bez konieczności użycia narzędzi
  • wieńcowe- stosowane w meblarstwie
  • koronowe- powszechne w przemyśle technicznym,
  • z uchem- wykorzystywane w branży transportowej i przemysłowej.
Szczególnym rodzajem nakrętek są natomiast nakrętki samozabezpieczające wyposażone we wkładkę poliamidową, która zabezpiecza je przed samoistnym odkręceniem się, a także nakrętki zrywalne, podczas których odkręcania zrywany jest ich łeb, przez co są skutecznym zabezpieczeniem antykradzieżowym.

Dodaje w rozmowie z nami specjalista sprzedający na co dzień śruby w sklepie internetowym Mix-Met

3 elementy istotne przy doborze nakrętki do śruby 

Aby prawidłowo dobrać nakrętkę do śruby, należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy. 

Zgodność rozmiaru nakrętki z rozmiarem śruby

Pierwszym z nich jest dobranie odpowiedniej średnicy nakrętki oraz zastosowanego w niej skoku gwintu do parametrów śruby. Wobec tego, jeśli szukamy nakrętki do śruby oznaczonej, jako M16 należy pamiętać, że litera M określa gwint metryczny o nominalnym skoku, który powinna posiadać także nakrętka. Jeśli po symbolu M16 widoczne jest natomiast dodatkowo oznakowanie np. 1,5 oznacza to, że musimy dobrać do śruby nakrętkę o gwincie metrycznym 16 ze skokiem gwintu 1,5. 

Właściwa klasa wytrzymałości 

Gwarancją trwałego połączenia śrubowego jest także dobranie jego wszystkich elementów o tej samej klasie wytrzymałości. Spojenie będzie bowiem tak silne, jak jego najsłabsze ogniwo. Oznacza to więc, że przy zastosowaniu śruby w klasie 8.8 oraz nakrętki 6.8, całe połączenie będzie miało wytrzymałość klasy dobranej nakrętki, a nie śruby. 

Materiał, z jakiego wykonana jest nakrętka

Ostatnim, istotnym elementem jest natomiast materiał, z jakiego wykonana jest nakrętka. Powinna być ona dobrana odpowiednio do warunków, w jakich zostanie użyta oraz materiału, z jakiego wykonana jest sama śruba. 

Dobranie zwykłej nakrętki do ocynkowanej śruby doprowadzi bowiem prędzej czy później do korozji obu tych elementów. Podobnie będzie także w przypadku dobrania do śruby ocynkowanej galwanicznie nakrętki ze stali nierdzewnej, które w połączeniu przyczynią się do powstania ogniwa galwanicznego niszczącego połączenie śrubowe. 

Warto także pamiętać przy wykonywaniu połączeń śrubowych o zastosowaniu podkładek. Ten z pozoru niewielki element jest bowiem w stanie znacznie wzmocnić jakość i trwałość wykonanego spojenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz