Artykuł sponsorowany

Jak dokonać podziału nieruchomości objętej planem zagospodarowania?

Jak dokonać podziału nieruchomości objętej planem zagospodarowania?

Podział nieruchomości daje możliwość wydzielenia kilku działek na konkretnym terenie. W tym celu geodeta uprawniony musi zrealizować szereg prac w terenie i nie tylko. Istotne są również kwestie administracyjne – szczególnie w sytuacji, gdy dla danej działki obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jak przeprowadza się podział nieruchomości w takim wypadku?

Po co przeprowadza się podział nieruchomości?

Działki budowlane to nieruchomości, na których w większości przypadków można wznieść np. dom jednorodzinny. Do realizacji takich inwestycji bardzo rzadko potrzebne są tereny przekraczające 1500-2000 m2. Staje się to problematyczne dla właścicieli rozległych gruntów, którzy chcą zbyć swoją nieruchomość. W takiej sytuacji dobrym wyjściem jest jej podział dokonany przez geodetę uprawnionego. Czynności w tym zakresie mogą być również wynikiem orzeczonego przez sąd wyroku. Podział nieruchomości jest też nierzadko przeprowadzany w toku postępowania spadkowego.

W każdym z wymienionych przypadków należy złożyć stosowną dokumentację do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta – w zależności od tego, gdzie znajduje się działka. Wniosek o podział, potwierdzenie praw do nieruchomości, a także wykaz synchronizacyjny oraz informujący o zmianach gruntowych, są w tym wypadku istotnymi dokumentami. Kluczowe są również opracowania kartograficzne w postaci projektu podziału, do którego wykonania geodeta wykorzystuje kopię mapy zasadniczej. Czym jeszcze zajmie się specjalista?

Podział nieruchomości z istniejącym planem zagospodarowania

Zebranie wymaganej dokumentacji do uzyskania pozwolenia na podział działki wiąże się zatem z koniecznością wykonania prac geodezyjnych. Przeprowadzić je w przypadku gruntu objętego miejscowym planem zagospodarowania może wyłącznie geodeta uprawniony. Po określeniu granic nieruchomości sporządzony zostaje wspomniany operat. Podział musi być wykonany zgodnie z warunkami określonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Rzetelnym geodetą uprawnionym świadczącym takie usługi jest Sławomir Dębowski.

Należy także pamiętać, że podziału nieruchomości nie można dokonać w sytuacji, gdy nie ma ona dostępu do drogi publicznej. Najłatwiejszym rozwiązaniem problemu jest wyznaczenie drogi wewnętrznej. Zatwierdzenie złożonego wraz z operatem geodezyjnym wniosku o podział nieruchomości skutkuje dalszymi pracami w terenie realizowanymi przez geodetę uprawnionego. Specjalista wyznacza, a następnie utrwala powstałe w wyniku rozdzielenia terenu punkty graniczne. W wyniku zakończenia tego etapu powstaje dokumentacja, jaką składa się w celu ostatecznego potwierdzenia podziału nieruchomości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz