Artykuł sponsorowany

Czyszczenie i konserwacja układów centralnego ogrzewania.

Czyszczenie i konserwacja układów centralnego ogrzewania.

W ostatnim czasie na rynku w Polsce tematem coraz bardziej przebijającym się do świadomości klientów jest problematyka związana z jakością wody w układach C.O. Tematyka ta powiązana jest ściśle z podejściem producentów kotłów do dbałości o parametry wody grzewczej. Bogate już doświadczenia eksploatacji kotłów kondensacyjnych  i pomp obiegowych nowej generacji jednoznacznie wskazują na potrzebę podniesienia standardu jakości wody w instalacjach grzewczych i konieczność kontroli jej parametrów w całym okresie eksploatacji systemów grzewczych. Wymaganie stawiane firmom serwisowym i wykonawczym w tym zakresie są coraz częściej ściśle określone i jednoznacznie wskazuje się na szczegółowe procedury z tym związane.

Procesy chemiczne zachodzące w zładzie wody grzewczej na które zwraca się uwagę to:

  • odkładanie się osadów związanych z twardością wody ze szczególnym uwzględnieniem osadów węglanu wapnia, osadów zawierających żelazo oraz osadów krzemu.
  • procesy korozyjne zachodzące w układzie ze szczególnym uwzględnieniem korozji „atakującej” wymiennik kotła
  • pojawianie się osadów ferromagnetycznych w układzie mogących prowadzić do blokady pracy pompy obiegowej układu centralnego ogrzewania

Przy ciągłym doskonaleniu urządzeń grzewczym pod kątem wydajności przy jednoczesnym wzroście energooszczędności jakość wody ma ogromne znaczenie i dbałość o ten parametr jest niezwykle istotna aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu centralnego ogrzewania w całym okresie użytkowania.

Wskazuje się jednoznacznie na dbałość o czystość instalacji i całego układu. Aby profesjonalnie oczyścić układ c.o. należy zastosować odpowiednie preparaty chemiczne, które są ściśle dedykowane zanieczyszczeniom powstającym w instalacji. Na rynku pojawia się coraz więcej takich preparatów. Czym się kierować przy wyborze produktu? Najprostszym określeniem preparatu będzie wskazanie czy też akceptacja określonych rozwiązań przez danego producenta kotła. Współpraca pomiędzy firmami chemicznymi w tym zakresie z producentami urządzeń grzewczym daje jednoznaczną odpowiedź jaki preparat powinien zostać zastosowany. Nie należy stosować preparatów nie akceptowalnych i nie wskazywanych przez tychże producentów.

Dbałość o jakość wody grzewczej wiąże się również z tym aby parametry uzdatnionej w procesie zmiękczania czy też demineralizacji wody utrzymać w dłuższej perspektywie czasu pracy układu. Tutaj niezwykle pomocne i wskazane jest stosowanie inhibitorów. Preparaty inhibitorowe dające gwarancję dbałości o parametry wody grzewczej to takie, które gwarantują utrzymanie „w ryzach”, buforowanie negatywnych zmian chemicznych mogących zachodzić w zładzie. I znowu odpowiedź jakie preparaty stosować dają jednoznacznie producenci kotłów, którzy przy ścisłej współpracy z firmą chemiczną dopuszczają i akceptują określone rozwiązania. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie należy się zwrócić do autoryzowanej firmy serwisowej lub też bezpośrednio do doradców technicznych producenta kotła.

Zabezpieczenie układu przed osadami magnetycznymi objawiającymi się najczęściej pojawieniem się ciemnego szlamu jest zastosowanie filtra z trzpieniem magnetycznym. Dobór filtra powinien bezwzględnie brać pod uwagę wydajność, przepływ oraz siłę zastosowanego trzpienia magnetycznego. Niezwykle istotne jest tutaj wsparcie merytoryczne w zakresie doboru ww. rozwiązań realizowane przez autoryzowany serwis.

Wszystkie powyższe działania zagwarantują nam prawidłowe, wydajne i energooszczędne funkcjonowanie układu centralnego ogrzewania w całym okresie.

W kontekście powyższych rozważań warto taż wspomnieć o tym że możliwe i wskazane jest przywrócenie „starej” instalacji do stanu pierwotnego. Przy zastosowaniu profesjonalnych środków chemicznych, czyszczących możemy z powodzeniem usunąć istniejące osady i zaszlamienie przywracając wydajność energetyczną całego układu oraz co za tym idzie skutecznie zredukować koszty zużycia paliwa. Daje nam to możliwość odnowienia układu i po zabezpieczeniu inhibitorem oraz filtrem magnetycznym efektywnie wydłużyć funkcjonowanie kotła i całej instalacji centralnego ogrzewania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz