Jak dochodzić należności od zagranicznego kontrahenta?

Jak dochodzić należności od zagranicznego kontrahenta?

Nawiązanie współpracy z zagranicznym partnerem może być bardzo korzystne finansowo. Co jednak, gdy kontrahent nie rozlicza się na czas? Jak dochodzić od niego należności?

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Polskie przedsiębiorstwa chętnie współpracują z zagranicznymi kontrahentami. Świadczą o tym liczby – w 2014 r. eksperci szacowali, że wartość eksportowanych z kraju towarów będzie wynosić 172 mld euro. Z punktu widzenia polskich firm znalezienie partnerów w krajach Europy Zachodniej to gwarancja wyższych cen i stabilnego przychodu. Kontrahenci zagraniczni są doceniani nie tylko za składanie dużych zamówień, lecz także wywiązywanie się z płatności w terminie. Co jednak robić, gdy – mimo wystawienia faktury – pieniądze nie wpływają na rachunek firmowy?

Wywiad gospodarczy chroni przed ryzykiem

Każdy przedsiębiorca musi mieć świadomość, że otwierając działalność gospodarczą, bierze na siebie ryzyko związane z jej prowadzeniem. Z tego względu coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się wywiad gospodarczy, czyli sprawdzanie potencjalnego kontrahenta przed nawiązaniem z nim współpracy. Pomagają w tym specjaliści, którzy – np. przeglądając bazy dłużników – sprawdzają, czy podmiot w takich nie figuruje.

O ile wywiad gospodarczy nie sprawia większych kłopotów w przypadku kontrahentów z Polski, o tyle sprawdzenie firmy założonej i działającej za granicą jest trudniejsze – niezbędna będzie pomoc firm specjalizujących się w takich działaniach. Co wówczas, gdy zlekceważyłeś możliwości, jakie niesie wywiad gospodarczy? Czy masz szansę odzyskać od zagranicznej firmy pieniądze za dostarczone towary lub wykonane usługi? Jak zabrać się za dochodzenie należności?

Gdy możesz pozwolić sobie na wydatki…                         

…to idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. W kraju działa wiele firm windykacyjnych mających swoje oddziały także w państwach Europy Zachodniej. Ich pracownicy mogą zmobilizować zagranicznego dłużnika do zapłaty zobowiązania, wskazując mu np. konkretne koszty, którymi zostanie obarczony, jeżeli sprawa trafi do sądu.

Skorzystanie z usług firm windykacyjnych czy kancelarii prawnych jest doskonałym rozwiązaniem, bo nie wiąże się z popsuciem relacji między tobą a twoim kontrahentem. Opóźnienie w opłaceniu faktury nie zawsze musi przekreślać dalszą współpracę – pamiętaj, że możesz zmodyfikować zasady dostarczania towarów do partnera, wymagając od niego np. płatności z góry.

Europejski Nakaz Zapłaty – z myślą o przedsiębiorcach

Jeżeli nie chcesz narażać się na dodatkowe koszty, a próby polubownego załatwienia sprawy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, powinieneś wiedzieć, że możesz wystąpić do sądu (rejonowego lub okręgowego) o wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty. Tytuł taki zostaje wydany na posiedzeniu niejawnym po złożeniu dokumentacji, będącej podstawą do dochodzenia roszczeń.

Po uzyskaniu Europejskiego Nakazu Zapłaty twój dłużnik (czyli kontrahent) otrzymuje czas na uregulowanie należności (np. 14 dni). Po upływie tego okresu masz możliwość wystąpić z Nakazem i wnioskiem do organu powołanego do odzyskiwania należności na drodze przymusu (w Polsce są to komornicy sądowi, którzy działają przy sądach rejonowych). Procedura wydawania Europejskiego Nakazu Zapłaty jest tak pomyślana, aby przedsiębiorca nie tylko mógł szybko uzyskać tytuł będący podstawą do dalszego egzekwowania należności, lecz także nie tracił dalszych środków finansowych.

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz