Artykuł sponsorowany

Jak dobrze zaprojektować instalację kanalizacyjną w domu?

Jak dobrze zaprojektować instalację kanalizacyjną w domu?

Komfortowe korzystanie z instalacji wodnej jest zdeterminować również właściwym montażem przewodów kanalizacyjnych. Poprowadzenie rur, ich materiał oraz wielkość powinny być uwzględnione już na etapie projektowania. Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych hydraulików, dzięki czemu wszystko będzie działać sprawnie, a my nie będziemy musieli martwic się nagłą i poważną usterką.

Trwały materiał

Najistotniejszą część instalacji kanalizacyjnej stanowią przewody rurowe. Stąd też od ich wykonania oraz łączenia będzie zależeć trwałość całej konstrukcji. Niegdyś stosowano przede wszystkim komponenty z kamionki oraz żeliwa, jednakże dziś zostały one niemal całkowicie wyparte przez tworzywa sztuczne. Nic dziwnego, ponieważ są odporne na substancje agresywne obecne w ściekach, lekkie, przestępne cenowo oraz proste w montażu. Można wyróżnić kilka odmian, które wykorzystuje się najczęściej przy budowie instalacji kanalizacyjnej:

  • PVC (polichlorek winylu) – nie ulega znacznym deformacjom na skutek kontaktu z wysoką temperaturą;
  • PE-HD (polietylen wysokiej gęstości) – odporny na duże różnice temperatur, a dzięki zabarwieniu również na promieniowanie UV;
  • PP (polietylen) – dobrze tłumi drgania, co przekłada się na cichą pracę kanalizacji.

Rozmiar rur

To drugi aspekt, który wraz z właściwie usytuowanymi spadkami odgrywa istotną rolę w tworzeniu sprawnie działającego systemu kanalizacyjnego w domu jednorodzinnym. Do sanitariatów, odpływów i pionów należy wybrać elementy o średnicy wynoszącej 0,1 m. W przypadku podjeść (odcinków rur łączących urządzenie sanitarne z pionem) do wanny oraz zlewozmywaka nadadzą się o minimalnej średnicy 0,05 m, z kolei do bidetu i umywalek 0,04 m. Jeśli zaś chodzi o długość, to należy zwrócić szczególną uwagę na wspomniane wcześniej podejścia. Im są one krótsze, tym lepiej będzie działać cała instalacja. Konieczność zastosowania długiego komponentu wiąże się z potrzebą jednoczesnego zwiększenia jego wymiaru poprzecznego. Najlepiej pod tym względem zaufać specjalistom, na przykład z firmy usług hydraulicznych Roberta Rosłońca, którzy kierując się swoim doświadczeniem, dobiorą właściwe rury do konstrukcji budynku i rozmieszczenia poszczególnych sprzętów sanitarnych.

Istotna rola syfonu

Każde urządzenie podłączone do domowej kanalizacji powinno zostać wyposażone w osobny syfon, który pozwala na zgromadzenie się w nim wody. Dzięki temu do budynku nie przedostają się nieprzyjemne zapachy. Stąd też tak ważna jest jego obecność oraz prawidłowy montaż pomiędzy otworem odpływowym a podejściem. Obecnie najpopularniejszym rodzajem są syfony butelkowe. Należy wziąć pod uwagę, że zgromadzona w nim ciecz może zostać zassana lub wyschnąć. Duży wpływ na tę kwestię ma odpowiedni montaż podejść, których spadek nie powinien być mniejszy niż 2%. Ponadto konieczne jest zachowanie dobrej dostępności do tego elementu, gdyż ze względu na jego budowę, odkładają się w nim zanieczyszczenia, które wymagają okresowego usuwania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz