Materiał Partnera

Jak dobrze ocenić auto przed zakupem? Przyda się diagnostyka komputerowa

Jak dobrze ocenić auto przed zakupem? Przyda się diagnostyka komputerowa

Dzisiaj wielu Polaków chętnie kupuje używane auta. Na fotografiach samochody wyglądają świetnie, gorzej prezentują się z bliska. Łatwo kupić samochód, który okaże się skarbonką bez dna. Lepiej zrobić dokładną diagnozę.

Zanim nabędziesz pojazd

Łatwo można poddać się emocjom, gdy wybrany model bardzo się nam podoba. Warto jednak zachować chłodny dystans i wszystko skrupulatnie oceniać. Krótkie, pobieżne oględziny i dwuminutowa jazda próbna niewiele Ci powiedzą – poza skrajnymi przypadkami, gdy już na tym etapie trzeba wyeliminować samochód.

Sprawdzaj auto pod względem:

  • mechanicznym

Tu trzeba ocenić zużycie eksploatacyjne silnika i skrzyni biegów, sprawdzić stan układu napędowego i zawieszenia; sprawność i stan układu hamulcowego, poziom płynów eksploatacyjnych; zlokalizować źródło ewentualnych wycieków, sprawdzić działanie i wydajność klimatyzacji, ocenić podłogę i elementy konstrukcyjne kabiny samochodu pod względem przeszłości powypadkowej.

  • blacharskim

Sprawdź podwozie i konstrukcję auta, jego powłokę lakierniczą (grubość). Należy poddać ocenie szyby i elementy blacharskie, a także ślady po naprawach blacharskich.

  • jazdy testowej

Przejedź około 10 kilometrów, sprawdź, jak auto się prowadzi, przetestuj skuteczność hamulców i przyspieszenie silnika, posłuchaj wszystkich hałasów, szumów i stuków.

Sprawdź  także numer VIN pojazdu, jego historię, właścicieli, historię przebiegu i kompletność dokumentów.

Diagnostyka komputerowa

Jeśli nie dostrzegasz usterek w samochodzie, dokonaj jeszcze diagnostyki komputerowej.

Współczesne auto wyposażone jest w komputer pokładowy – system, który nad wszystkim czuwa. Poda Ci on np. informację o tym, że musisz wymienić olej lub że spaliła się jakaś żarówka w samochodzie. Diagnostyka komputerowa rozpozna stan techniczny pojazdu bez konieczności demontażu auta. Pracownik warsztatu podłączy komputer samochodowy pod podręczny laptop z odpowiednim programem, który rozpocznie szczegółową diagnozę stanu auta i znajdzie usterkę, która zakłóca jego prawidłowe funkcjonowanie. W ten sposób zostanie oceniony stan techniczny poszczególnych układów i zespołów pojazdów mechanicznych – na podstawie porównania obecnych parametrów stanu z wartościami parametrów wskazanymi przez producenta. Dzięki temu dowiemy się, jakie są usterki (przykładowe kody to BAG, ABS, SILNIK), możemy też obserwować parametry samochodu podczas jazdy: temperaturę, silnik, wskaźniki, ciśnienie doładowania, czasy wtrysków.

Warto dokonać takiego podłączeniu pojazdu „pod komputer”. Dzięki diagnostyce komputerowej usterka ukrywana przez handlarza szybko wyjdzie na jaw, będziesz mieć argument, by negocjować cenę lub zrezygnować z kupna niesprawnego auta.

BM Serwis to firma specjalizująca się w naprawie i obsłudze samochodów marki BMW. Swoją ofertę kieruje również do właścicieli aut innych marek. Zaufaj specjaliście i poddaj swój pojazd dokładnej diagnostyce komputerowej!

Opracowanie:
Sopot, al. Niepodległości 641
tel. 58 551 25 78
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz