Jak dobrać system rynnowy do dachu?

Odpowiednio dobrany system rynnowy pozwoli na efektywne odprowadzanie deszczówki, zapobiegając przedostawaniu się wody i powstawaniu wilgoci wewnątrz budynku. Aby system rynnowy mógł prawidłowo spełniać swoją funkcję, przy jego projektowaniu trzeba posłużyć się odpowiednimi parametrami, takimi jak powierzchnia i kąt nachylenia dachu. Na co dokładnie należy zwrócić uwagę przy wyborze systemu rynnowego?
Zasady doboru rynien i rur spustowych
Najważniejszym elementem systemu rynnowego są oczywiście rynny i rury spustowe, a podstawowym kryterium ich wyboru jest przekrój. Parametr ten zadecyduje bowiem o efektywności całego systemu. Musimy pamiętać, że w przypadku zbyt małych rynien deszczówka może się z nich wylewać, doprowadzając do zawilgocenia ścian. Z kolei za duże rynny i rury to zbędny wydatek. Odpowiednio dobrane rozmiary rynien i rur pozwolą na swobodny przepływ wody, nawet w przypadku intensywnych opadów.
Rozmiary rynien zależą od wielkości dachu, dlatego pierwszym krokiem do ustalenia parametrów systemu rynnowego jest obliczenie tzw. efektywnej powierzchni dachu (EPD). W tym celu – niezależnie od rodzaju budynku – wykorzystuje się jeden wzór obliczeniowy: EPD = (C/2 + B) x L, gdzie C to wysokość dachu mierzona od podstawy zwieńczenia, B to odległość od szczytu dachu do zakończenia, a L to długość połaci dachowej w kalenicy. Ważne jest, aby zmierzyć długość dachu, by ustalić, jaka długość rynien będzie odpowiednia.
Warto przy tym wspomnieć ze wzór nie służy do obliczenia całej powierzchni dachu - obliczamy powierzchnię jednej połaci.
Trzeba też pamiętać, że jeśli mamy do czynienia z dachem płaskim bądź też takim, którego spadek nie przekracza 10 stopni lub też przekracza 50 stopni, wtedy EPD równe jest powierzchni dachu.
Ponadto nieco odmienne zasady stosuje się w przypadku dachów skomplikowanych, o wielu spadach i narożnikach. Jeśli łuk dachu jest przewidziany w odległości do 2 m od odpływu, należy dodać 10% do powierzchni dachu, natomiast w sytuacji, gdy narożnik znajduje się w odległości powyżej 2m, wtedy należy dodać 5%.
Uzyskany wynik powyższych obliczeń pozwoli dobrać odpowiedni system rynnowy do danej powierzchni dachu. W tym celu należy posłużyć się dostępną u producenta systemu tabelą wydajności rynien i rur, zestawiając z nią obliczoną efektywną powierzchnię dachu. Tutaj jednak istotne znaczenie ma jeszcze jeden ważny czynnik, mianowicie miejsce ustawienia rury spustowej. Odpowiednie rozmieszczenie rur spustowych może stanowić nie lada wyzwanie. Najprostszy wariant to cztery rury w narożach budynku – taki układ sprawdzi się przy dwuspadowym dachu bez lukarn. Na przykładzie systemu Bryza, który znajdziemy w ofercie firmy Orlikowscy, dla dachów o powierzchni do 95 m2 w przypadku umiejscowienia leja w środku i dla powierzchni 48 m2, jeśli lej umiejscowiony jest na końcu, przeznaczone są rynny 75 mm i rury spustowe 63 mm. Dotyczy to między innymi altanek, domków narzędziowych oraz tarasów. Dla dachów o powierzchni 132 m2 (lej na środku) i o powierzchni 66 m2 (lej na końcu) - rynna 100 mm i rura spustowa 90 mm (mowa tu np. o budynkach gospodarczych i garażach). Dla powierzchni 180 m2 (lej na środku) i 90 m2 (lej na końcu) - rynna 125 mm i rura spustowa 90 mm (zazwyczaj domy jednorodzinne), natomiast dla powierzchni 370 m2 (lej na środku) i 180 m2 (lej na końcu) - rynna 150 mm i rura spustowa 110 mm (zwłaszcza hale przemysłowe).
Jakie rynny i elementy dodatkowe wybrać?
Istotnym kryterium wyboru systemu rynnowego – poza wspomnianymi wyżej parametrami – jest materiał, z którego wykonane zostaną rynny. Najczęściej spotykane są rynny stalowe oraz z PVC. Wysokiej jakości ocynkowana stal sprawia, że rynna jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia czy zginanie, a dodatkowa warstwa ochronna z poliuretanu zapewnia wysoką odporność rynien na szkodliwe czynniki atmosferyczne i zapobiega korozji. Dużą wytrzymałością charakteryzują się również rynny z PVC, które nie wymagają konserwacji i są odporne na korozję. Istotną zaletą rynien PVC jest również niewielki ciężar oraz atrakcyjna cena. Ponadto trzeba wspomnieć o bogatej gamie kolorystycznej systemów rynnowych oraz dużej stabilności koloru. Kolor rynien jest przy tym kwestią indywidualną i można go dobrać do koloru dachówki bądź też do koloru elewacji.
System rynnowy nie będzie kompletny bez odpowiednio dobranych elementów dodatkowych. W jego skład wchodzą łączniki, obejmy, kolanka, narożniki, haki rynien, łuki oraz trójniki. Można również wybrać nieobowiązkowe akcesoria takie jak siatki i osadniki, odzyskiwacze wody czy płotki przeciwśniegowe.
Warto też pamiętać, że nawet jeśli wszystkie pomiary jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, wybór systemu rynnowego powinno się zawsze skonsultować ze specjalistą. Po taką poradę wystarczy udać się do dobrej firmy zajmującej się sprzedażą rynien, gdzie z pewnością uzyska się wszystkie niezbędne informacje.