Jak dobrać snowboard i akcesoria?

Jak dobrać snowboard i akcesoria?

W tym sezonie chcesz nauczyć się jeździć na desce? Zanim wybierzesz się na pierwszą jazdę na snowboardzie, musisz kupić odpowiednie akcesoria. Zastanawiasz się, co jest niezbędne do bezpiecznej jazdy? Sprawdź, jak dobrać snowboard i potrzebne dodatki. Wciąż nie możesz zdecydować się, co wybrać – narty czy snowboard? Przeczytaj porady i wybierz się na zimowe szaleństwo. 

Jak wybrać deskę snowboardową?

Dopiero zaczynasz przygodę ze snowboardem i nie wiesz, jaką deskę wybrać? Deskę należy dobrać do wzrostu, wagi ciała oraz wielkości stopy. Pod uwagę musisz wziąć też styl jazdy. 

Do wyboru masz kilka rodzajów desek przeznaczonych do różnego stylu jazdy. Każda deska ma określony flex, tzn. twardość. Do nauki jazdy na snowboardzie polecane są deski miękkie. Twarde deski są trudniejsze w prowadzeniu. Deski należące do kategorii All Mountain są polecane zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Znajdziesz też miękkie deski Freestyle i deski Freeride przeznaczone do szybkiej jazdy.

Deski różnią się kształtem, który ma istotny wpływ jazdę. Sprzęt typu Twin Tip jest symetryczny, a środek ciężkości znajduje się na środku deski. Taki kształt mają zwykle deski do freestylu. Modele typu Directional mają środek ciężkości przesunięty na tył, co charakteryzuje deski Freeride. Jeśli masz dużą stopę, postaw na deskę o kształcie „WIDE”, która jest odpowiednio szeroka.

Wybierając deskę, zwróć uwagę na jej konstrukcję. Możesz zdecydować się na konstrukcje mieszane, jednak najbardziej uniwersalna jest deska camber lub reverse camber. Nie bez znaczenia jest też rodzaj ślizgu, który ma wpływ na osiąganą prędkość. Zwróć uwagę na jakość wykonania i najlepiej wybieraj deski od renomowanych producentów.

Jak dobrać akcesoria na snowboard?

Deska wybrana, teraz czas na zakup niezbędnych akcesoriów i dodatków. Konieczne będą wiązania snowboardowe, które dobierz do wybranej deski. Dla początkujących polecane są miękkie wiązania. Zasada jest taka, że najczęściej dobiera się miękkie wiązania do miękkich desek i analogicznie twarde do twardych. Odpowiednie ustawienie wiązań w snowboardzie jest bardzo ważne.

Kolejny niezbędny element zimowego szaleństwa to buty snowboardowe. Najważniejsze, żeby były wygodne i odpowiednio dopasowane, tak by palce miały lekki luz, ale stopa się nie ślizgała. Sprawdź długość wkładki i zwróć uwagę na dodatkowe elementy, które pomogą utrzymać kostkę i piętę, takie jak profesjonalne paski czy poduszka amortyzacyjna.

Wybierając buty do jazdy na snowboardzie, weź też pod uwagę wygląd podeszwy, która odpowiada za amortyzację. W bucie ważny jest również sposób sznurowania – możesz zdecydować się na klasyczny lub tzw. system szybkiego sznurowania, który pozwala na szybką regulację.

Odzież do jazdy na desce snowboardowej powinna być dobrej jakości i chronić przed mrozem i przemakaniem. Materiał powinien być nie tylko wodoodporny, ochraniać przed zimnem i wiatrem, ale także oddychający. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednie rękawice i profesjonalne skarpety.

Szybka jazda w słoneczny i mroźny dzień nie obejdzie się bez dobrze dobranych gogli. Zwróć uwagę na szybkę, która odpowiada za jakość widzianego obrazu i chroni przed promieniami UV. Niektóre modele mają system zapobiegający parowaniu szybek, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i wpływa na komfort jazdy. Nie zapomnij sprawdzić, czy pasek w goglach jest odpowiednio regulowany.

Narty czy snowboard?

Nadal masz wątpliwości, co wybrać? Zastanawiasz się, na czym łatwiej nauczyć się jeździć – na nartach czy snowboardzie? Dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę, nie ma to raczej znaczenia. Zarówno narty, jak i deska wymagają sprawności fizycznej oraz wcześniejszego przygotowania i wzmocnienia mięśni i stawów. 

Jeśli zdecydujesz się na narty, musisz liczyć się z większym obciążeniem stawów kolanowych. Dla osób, które mają kłopoty z kolanami, lepszym rozwiązaniem będzie snowboard. Z drugiej strony jazda na desce może być bardziej kontuzyjna, bo wiąże się częstymi upadkami, które mogą skończyć się nawet złamaniem czy skręceniem. Jeśli nadal nie przekonuje cię jazda na snowboardzie, sprawdź, jak wybrać buty narciarskie i umów się z instruktorem na naukę jazdy na nartach.

Oceń artykuł (4)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz