Materiał Partnera

Jak dobrać okulary na astygmatyzm?

Jak dobrać okulary na astygmatyzm?

Astygmatyzm jest to wada nazywana inaczej niezbornością wzroku. Jego źródłem są nierówności na powierzchni rogówki, które powodują deformacje w odbieranym przez pacjenta obrazie. Narząd ten bierze udział w załamywaniu się promieni świetlnych i doprowadzaniem sygnału do siatkówki oka. Skutkuje to m.in. zamgleniem oraz zaburzonym odbieraniem przestrzeni. 

Skutki astygmatyzmu

Pacjenci z astygmatyzmem, aby uzyskać lepszą ostrość widzenia - przechylają głowę, przecierają oczy oraz często mrugają. Może to powodować zmęczenie wzroku, a w skrajnych przypadkach również bóle głowy. W związku z tym, że obraz doprowadzony do oka jest zdeformowany może powodować również trudności w poruszaniu się w przestrzeni, np. podczas schodzenia po schodach. 

Jakie szkła dla astygmatyków?

Pacjentom z astygmatyzmem poleca się szkła cylindryczne, które stanowią odwzorowanie kształtu rogówki. Powodują one takie załamanie światła, aby doprowadzić do oczu obraz zgodny z rzeczywistym. Szkła dla osób z astygmatyzmem są wymagające, trudno się do nich przyzwyczaić, dlatego optyk musi stopniowo dobierać szkła, rozpoczynając od tych o słabszej mocy i powoli dobierać silniejsze modele, podkreśla optyczka Agnieszka Grabczak z Centrum Okulistycznego Rosa Alba. 

Inne sposoby wsparcia pacjentów z astygmatyzmem

Inną formą leczenia astygmatyzmu są soczewki kontaktowe z cylindrami, tzw. soczewki toryczne. Mają one grubszą warstwę dolną niż w innych wariantach szkieł kontaktowych, przez co lepiej przylegają do rogówki i zapewniają odpowiednie umiejscowienie soczewki oraz większą ostrość widzenia. W związku z tym, że dopasowują się one do kształtu oka, mogą być stosowane przez osoby, które dopiero zaczynają przygodę z noszeniem soczewek.

Oprawki okularowe dobrane do rysów twarzy

Astygmatyzm nie determinuje konieczności wyboru innych, dobranych do wady oprawek okularowych. Pacjenci mogą korzystać z modeli adresowanych do osób z innymi wadami wzroku, w związku z tym mają możliwość dopasowania ich do kształtu swojej twarzy oraz zgodnie ze swoim gustem. Dzięki temu posiadanie nawet zaawansowanej wady nie wpływa na możliwość bycia zadowolonym ze swojego wyglądu. Dobór odpowiednich oprawek, które będziemy chętnie nosić to również ważny czynnik sukcesu leczenia oczu, co szczególnie ważne w przypadku dzieci oraz młodzieży, która często rezygnuje z noszenia okularów, jeżeli te nie komponują się z ich rysami twarzy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz