Materiał Partnera

Jak dobrać odpowiedni karnisz?

Jak dobrać odpowiedni karnisz?

Okno stanowi wizytówkę naszego domu. Jest elementem, który pozwala wyeksponować piękne tkaniny i powinien nawiązywać do wizualnego charakteru wnętrza. Spełnia także ważne funkcje związane z dostępem światła do pokoju. Dlatego bardzo istotny jest odpowiedni dobór karnisza do dekoracji, która obecna jest w pomieszczeniu oraz do jego warunków technicznych.

Wymiary karnisza

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest karnisz około 50 cm szerszy niż długość okna. Sprawdza się on w takich sytuacjach, kiedy chcemy umyć je bez ściągania zasłon. Ułatwia to także swobodne otwarcie okna. Zwinięte na końcach karnisza zasłony mogą zajmować dużą ilość miejsca, dlatego warto zostawić na nie około 20 cm po każdej stronie, jak podkreślają projektanci z firmy Decorann. Pozwala to także na pełne zasłonięcie okna, dzięki temu unikniemy szczelin po bokach okna. Jeżeli planujemy wykorzystanie cięższych zasłon, warto zastosować karnisz, który może być dłuższy nawet o 70 cm od szerokości okna. Należy pamiętać o tym, że każdy karnisz powyżej długości 240 cm wymaga dodatkowego wspornika.

Karnisz podwójny czy z dodatkowym wspornikiem?

Karnisze mogą występować zarówno w wariancie pojedynczym, jak i podwójnym. Wybór ten jest determinowany tym, czy chcemy zamontować na nim tylko firanki, czy też zasłony. Jednym z rozwiązań jest karnisz pojedynczy z podwójnym wspornikiem, na którym w razie potrzeby można zamontować rurę na tylny tor.

Materiał oraz styl karnisza

Drugim elementem, na którym nam zależy podczas tworzenia wystroju wnętrza, jest oczywiście materiał oraz design karnisza do okien. Najpopularniejszym rozwiązaniem są karnisze metalowe oraz mosiężne. Są one najbardziej stabilne i trwałe, ale dają także duże możliwości aranżacyjne. Mosiądz swoją barwą przypomina patynowane złoto, dzięki czemu doskonale odnajduje się w aranżacjach typu vintage. Karnisz powinien być dobierany tak, aby uzupełniał się kolorem z oświetleniem oraz okuciami meblowymi. Ważnym elementem nadającym charakter wizualny otworom okiennym jest także zakończenie karnisza - najczęściej jest to kula. Może ona także być uzupełniona “diamentowymi” żłobieniami lub zastąpiona np. zdobieniami roślinnymi.

Opracowanie:
Otwock, Orla 2
tel. 22 779 41 06
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz