Materiał Partnera

Jak dobrać nawóz wapniowy?

Jak dobrać nawóz wapniowy?

Wapno to produkt, który służy do odkwaszania gleby. Dzieli się ono na wapno tlenkowe oraz węglanowe, w zależności od typu gleby gdzie zostanie zastosowane oraz szybkości działania. Nie są to jednak jedyne istotne parametry, bowiem wpływ na zakup ma oczywiście także cena. Jakie są główne rodzaje nawozu wapniowego, kiedy należy stosować konkretny rodzaj i gdzie nabywać najlepsze produkty tego typu?

Rodzaje nawozów wapniowych

Nawozy te dzieli się zasadniczo na dwie, główne grupy: te, w których wapń występuje w formie tlenkowej (CaO) oraz te ze związkiem węglanowym (CaCO2). Różnią się one optymalnym sposobem użycia:

  • wapna tlenkowe – polecane na gleby średnie oraz ciężkie. Nie zaleca się stosowania na ziemiach lekkich, gdyż może to doprowadzać do ich przesuszenia. Szybko wpływają na odczyn gleby, dlatego zaleca się ostrożność w ich wykorzystaniu.
  • wapna węglanowe – zastosowanie uniwersalne. Działa wolniej niż wapno tlenkowe i może być dodatkowo stosowane w rolnictwie ekologicznym.

W przypadku rolnictwa, najczęściej korzysta się z drobno zmielonego wapna ze złóż dolomitów, kredy i wapieni. Drugim źródłem są także nawozy dostarczane przez inne obszary przemysłu, jednak mogą one mieć stosunkowo wysoki poziom zanieczyszczeń.

Reaktywność nawozów węglanowych

Kolejnym, istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy okazji nabywania nawozów węglanowych, jest także ich reaktywność, czyli czas w jakim przebiega odkwaszanie gleby. Jest ona podawana przez producentów i waha się od 30 do 99%, przy czym uznaje się, że już przy wartość powyżej 50% reaktywności, działanie jest analogiczne do tego obserwowanego w przypadku wapna tlenkowego.

Jak fachowo wykonywać zabiegi wapnowania gleby?

Wieloletnia praktyka i doświadczenie specjalistów mówi, że wapnowanie powinno być dokonywane jak najwcześniej przed zasianiem roślinności, a najlepiej bezpośrednio po  okresie żniw. Wówczas dojdzie do dokładnego przemieszania się z glebą i ustabilizowania środowiska, zanim rolnik zajmie się siewem. Jak dodatkowo przyznaje Leszek Nowak z firmy Agro-Lech zajmującej się sprzedażą nawozów i wapna, zabieg wapnowania ma długotrwałe działanie, nawet do 5 lat, chociaż tempo to oczywiście zależy od samego typu produktu.

Nawozy wapniowe dzielą się na dwa główne rodzaje stosowane w odmiennych przypadkach, dlatego też ich zakup nigdy nie może być przypadkowy. Po wybraniu odpowiedniego produktu, znaczenie ma także oczywiście sama metoda rozsiewania produktu oraz czas jego zastosowania.

Opracowanie:
Skotniki 45
tel. 512 489 542
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz