Jak dobrać najlepszą kurtkę narciarską?

Jak dobrać najlepszą kurtkę narciarską?
Kurtka narciarska nie tylko ma chronić przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Musi również dawać komfort ruchu i jazdy, kiedy szusujemy na stoku. Bez względu na wiek i płeć narciarza kurtka powinna w każdym przypadku spełniać takie same zadania - być ochroną przed różnymi czynnikami atmosferycznymi (w tym ochroną termiczną, gdy przyjdzie nam czekać w kolejce na wyciąg) oraz nie krępować ruchów w czasie każdego wysiłku fizycznego.

Izolacja to podstawa

W kurtce narciarskiej niezwykle ważna jest izolacja cieplna - przebywać będziemy bowiem na różnych wysokościach. Istotny jest w tym przypadku odpowiednio dobrany parametr oddychalności (np. 10000 g H2O/m2/24h), czyli specjalna membrana, która umożliwia wydalanie nadmiaru potu przyjmującego postać pary wodnej i odprowadzanie go na zewnątrz. Tym samym osoba jeżdżąca na nartach nie będzie odczuwała zimna, gdy się spoci, bo jej ubranie nie przemoknie i nie będzie schładzać ciała. Oprócz tego kurtka powinna być wiatro- i wodoodporna. Dlatego najlepiej wyszukać taką, która warstwę wierzchnią będzie miała uszytą np. z nylonu, poliestru, z dodatkiem wełny, elastanu.

Przy wyborze kurtki warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada snow belt, czyli pas śnieżny. Jest to kawałek materiału, którego zadaniem jest ochrona okolic pasa przed przedostaniem się śniegu pod kurtkę. Jest on najczęściej przypinany na zatrzaski lub rzepy. Podobną rolę spełniają zapięcia przy nadgarstkach, które mają chronić przed zimnem oraz dostaniem się śniegu. Zamki laminowane będą z kolei stanowić skuteczną zaporę przed śniegiem i lodem, a tym samym - wilgocią.

Przymiarka

Jeśli zależy nam na naprawdę dobrej kurtce, to lepiej zrezygnować z ofert bazarowych na rzecz propozycji sklepów, które zajmują się sprzedażą profesjonalnej odzieży narciarskiej. Wówczas będziemy mieli gwarancję, że posiada ona właściwe parametry, a przy tym posłuży nam dłuższy czas.

W jaki sposób najlepiej przymierzyć kurtkę? Po dobraniu właściwego rozmiaru (czyli ustaleniu wszystkich wymiarów: obwodu klatki piersiowej, szyi oraz długości ramion) i jej założeniu należy podnieść ramiona do góry, aby zobaczyć, jak prezentuje się długość rękawów. Gdy są zbyt krótkie (sięgają poniżej nadgarstków), lepiej wybrać większy rozmiar. Sprawdźmy również kołnierz, który powinien być dopasowany do szyi, ale tak, abyśmy mieli komfort ruchów i oddychania. Trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że pod spód będziemy zakładać różne warstwy odzieży.

Dobrze by też było, aby kurtka była odpowiednio długa, czyli zakrywała pośladki, co będzie dodatkową ochroną przed przemoczeniem, gdy zaliczymy upadek.

Dodatki mają znaczenie

Kurtki narciarskie zazwyczaj posiadają wiele różnych kieszeni zewnętrznych i wewnętrznych, których przydatność najlepiej sprawdza się w praktyce. Przykładem jest chociażby kieszeń na skipass w jednym lub obu rękawach kurtki. Jest to też wygoda dla osób często korzystających z wyciągów. Tam bowiem coraz częściej mamy do czynienia z karnetami działającymi zbliżeniowo. W ten sposób zmniejszamy ryzyko zgubienia karty uprawniającej do zjazdów.

Innym udogodnieniem są płytki Recco, a więc chipy, dzięki którym ratownikom górskim łatwiej jest odnaleźć narciarza podczas np. lawiny. Część kurtek ma już pod spodem wszyty sygnalizator lawinowy, który odbija sygnał nadawany przez ratowników Jeśli ktoś lubi słuchać muzyki podczas jazdy na nartach, to w swojej kurtce znajdzie również dodatkowe kieszenie specjalnie opracowane pod np. mp3 czy iPoda.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także