Materiał Partnera

Jak dobrać łazienkowe płytki ścienne?

Jak dobrać łazienkowe płytki ścienne?

Przygotowując się do generalnego remontu lub wykończenia mieszkania, spędzimy zapewne sporo czasu na wybieranie odpowiednich materiałów budowlanych – w tym płytek ściennych do łazienki. Oferta producentów jest bardzo rozbudowana, co wcale nie ułatwia wyboru. Ponadto położonych płytek nie da się łatwo wymienić na inne. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie powinniśmy dokładnie przemyśleć, jakich płytek naprawdę potrzebujemy.

Wielkość łazienki

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze płytek naściennych do łazienki, jest wielkość pomieszczenia, które zamierzamy urządzać.

– Generalna zasada brzmi, że duże płytki optycznie zwiększają przestrzeń – mówi przedstawiciel firmy Metalik -Małe płytki zmniejszają ją, sprawiają, że wydaje się nieco ciaśniejsza, niż jest w rzeczywistości. Dlatego jeśli nasza łazienka nie jest zbyt duża, powinniśmy raczej zrezygnować z płytek o wymiarach zaledwie kilku centymetrów, które swego czasu były bardzo modne. Jeśli ich użyjemy, sprawimy, że małe pomieszczenie (szczególnie jeśli nie jest widne) stanie się po prostu przytłaczające.

Kolor płytek

Podobny wpływ na nasze postrzeganie wielkości wnętrza ma kolor płytek. Modele białe i jasne (kremowe, beżowe etc.) powodują, że łazienka wydaje się bardziej przestronna – im ciemniejsze płytki, tym ciaśniejsze wizualnie staje się wnętrze. Stąd też wynika prosty wniosek, że do niewielkich łazienek najlepszym wyborem będą jasne płytki o dużej powierzchni. Aby jeszcze bardziej „otworzyć” pomieszczenie zaleca się stosowanie bardzo cienkiej fugi, dzięki czemu płytki ceramiczne będą tworzyć niemal jednolitą płaszczyznę. Jeśli wielkość łazienka na to pozwala, możemy pozwolić sobie na ciemniejsze wykończenie, wciąż jednak warto pamiętać, żeby znalazły się w niej jaśniejsze elementy, które ożywią wnętrze.

Płytki gładkie czy dekoracyjne

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów – od gładkich o jednolitym kolorze, przez te o trójwymiarowej strukturze powierzchni, kończąc na modelach dekoracyjnych, pokrytych kolorowymi i wypukłymi wzorami. Który z nich wybrać? Z jednej strony zależy to od naszego gustu – jeśli jesteśmy minimalistami, w zupełności wystarczą płytki o jednolitej, gładkiej powierzchni. Jeśli chcemy nieco urozmaicić wnętrze lub nadać mu klimat dawnych czasów, na rynku znajdziemy szeroką gamę produktów w sama raz dla nas. Ważne jednak, żeby podchodzić do dekoracji z umiarem – zbyt duże ich nagromadzenie może prowadzić do estetycznego chaosy w łazience. Dobrym pomysłem może być łączenie ze sobą płytek o różnej strukturze i kolorystyce.

Dekory

Producenci płytek łazienkowych w ramach jednej serii zwykle wypuszczają kilka różnych produktów – w tym tak zwane dekory. Są to wąskie, długie płytki o zazwyczaj innej powierzchni, niż pozostałe produkty w serii. Dzięki nim możemy urozmaicić wnętrze, sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe lub szersze lub też oddzielić od siebie płaszczyzny wykończone przy pomocy różnych rodzajów płytek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz