Materiał Partnera

Jak dobrać kule ortopedyczne?

Jak dobrać kule ortopedyczne?

W zależności od rodzaju i rozległości urazu oraz specyficznych możliwości i cech danej osoby dobór kuli ortopedycznych będzie wyglądał inaczej. Kwestia ta jest oczywiście niezwykle ważna. Nieodpowiednio przystosowany sprzęt może znacznie spowolnić rekonwalescencje po doznanej kontuzji lub operacji. Dlatego warto dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę podczas dobierania odpowiednich kul ortopedycznych.

Kule ortopedyczne – jakie wybrać?

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje kul ortopedycznych – kule łokciowe oraz kule pochwowe. O wiele częściej używane oraz chętniej polecane przez specjalistów są te pierwsze ze względu na dużo skuteczniejsze odciążenie kończyn po urazach, lekkość oraz poręczność. Drugi typ proponowany jest wyłącznie w przypadku, jeśli osoba korzystająca z nich nie ma możliwości utrzymania się na rękach. Najważniejsza jednak jest jakość i wytrzymałość kul. Dlatego dobrym wyborem są sprawdzeni producenci kul ortopedycznych. Jednym z nich jest firma Kowsky, którego tradycja sięga 20. lat XX wieku.

Wysokość, miękkość, kształt chwytu

Szczególną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wysokość kul ortopedycznych, jest pozycja ręki. Powinna być delikatnie zgięta w łokciu po oparciu dłoni na uchwycie, a przy swobodnym zwisie ręki uchwyt powinien znajdować się na wysokości nadgarstka. Dzięki temu kula będzie w stanie zapewnić odpowiednie odciążenie dla nogi. Bardzo wygodna jest możliwość regulacji wysokości kuli ortopedycznej  w zakresie 2,5-20  centymetrów. Na rynku medycznym można znaleźć dwa rodzaje uchwytów – plastikowe oraz miękkie. W zależności od długości czasu, przez który zamierzamy korzystać z kul ortopedycznych, wybór może być różny. Jeśli kula ma być używana dłużej niż 2 miesiące, dobrym pomysłem może okazać się miękki uchwyt, który jest wykonany z gumy- TPE, który nie będzie szybko powodował bólu dłoni czy odcisków, co może wystąpić przy zbyt długim użytkowaniu kul z plastikowymi uchwytami. Ciekawym wyborem mogą okazać się kule ortopedyczne z uchwytami anatomicznymi. Tego rodzaju uchwyty są znacznie szersze, wygodne do podparcia, a także wyprofilowane tak, by zapewnić oparcie kciukowi.

Artykuły dodatkowe

Do kul ortopedycznych przydają się różnego typu akcesoria, których zastosowanie zależy od konkretnych warunków, w jakich porusza się pacjent. Szczególnie warte uwagi wydają się przede wszystkim nasadki nakładane na koniec kuli stykający się z podłożem. Odpowiednio dobrane zdecydowanie poprawią przyczepność podłoża i znacznie zmniejszą ryzyko poślizgnięcia. Podczas zimy korzystanie z kul może być niebezpieczne, więc warto zainwestować w nasadki z kolcami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz