Artykuł sponsorowany

Jak dobrać karmę hipoalergiczną dla psa?

Jak dobrać karmę hipoalergiczną dla psa?

Wiele psów wykazuje objawy takie jak ciągłe drapanie lub wysypka. Może to świadczyć o reakcji alergicznej lub nietolerancji pokarmowej. Składnikami, które powodują takie problemy są najczęściej zboża i sztuczne dodatki. Wielu właścicieli psów mimo wszystko stosuje niskiej jakości karmy dla psów ze względu na ich niską cenę. Pożywienie to jest tanie, ale zawiera szkodliwe składniki takie jak wzmacniacze smaku i sztuczne dodatki, sprawiające, że pies nie odżywia się w sposób prawidłowy. Jednocześnie niepolecany przez weterynarzy skład karmy jest przyczyną chorób, nietolerancji pokarmowych i alergii. Jak więc dobrać hipoalergiczną karmę dla psa?

Co powinno się znaleźć w karmie hipoalergicznej?

Nie wszystkie hipoalergiczne karmy dla psów są równie dobre. Jest jednak jeden warunek, który każda hipoalergiczna karma musi spełniać – nie może zawierać zbóż ani glutenu. Bezzbożowa karma jest jednocześnie bezglutenową. Gluten, będący podstawową przyczyną nietolerancji u psów, występuje głównie w pszenicy, życie i orkiszu. Karma powinna zawierać przede wszystkim dużą ilość dobrej jakości mięsa. W składzie nie mogą znajdować się żadne dodatki, takie jak wzmacniacze smaku lub sztuczne aromaty. Wzmacniacze smaku, podobnie jak aromaty i substancje zapachowe sprawiają, że pies je wyjątkowo chętnie, co może skutkować nadwagą. Barwniki natomiast poprawiają tylko wygląd pożywienia, ale mogą być przyczyną chorób. 

Ekspert z internetowego sklepu zoologicznego Sierściuchowezoo mówi: Chorobotwórcze działanie wykazują także konserwanty, zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu. Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, wymieniane w składzie karmy dla psa są tylko wypełniaczem, bez wartości odżywczych. Dodatkowo mogą powodować szereg problemów trawiennych. 


Białka roślinne są znacznie trudniejsze do trawienia przez psa z powodu krótkiego jelita i wiążą się z częstszym wydalaniem. Najlepiej tym wymaganiom sprosta mokra karma wysokiej jakości, dlatego w przypadku suchej należy tym bardziej zwracać uwagę na jej składniki.

Objawy nietolerancji i alergii pokarmowych

Objawy alergii pokarmowych zawsze powinny być powodem wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Niepokojącym sygnałem są problemy skórne, takie jak wysypka. Ze strony układu pokarmowego o nietolerancjach świadczą biegunki lub częste wzdęcia. Poza tak wyraźnymi objawami są też mniej widoczne. Na przykład, jeśli pies nieustannie boryka się ze swędzeniem i wciąż się drapie, również należy wziąć pod uwagę alergię pokarmową. Hipoalergiczna karma dla psów jest zwykle poszukiwana tylko wtedy, gdy problemy zdrowotne zwierzęcia stały się już zauważalne. Aby temu zapobiec, lepiej od początku stosować  zdrową i odpowiednio dobraną do rasy dietę z wykorzystaniem wysokiej jakości składników.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz