Materiał Partnera

Jak dobrać firany i zasłony do naszych wnętrz?

Jak dobrać firany i zasłony do naszych wnętrz?

Firany i zasłony to tkaniny dekoracyjne, które sprawiają, że wnętrza naszych domów stają się bardziej przytulne oraz ciepłe. Wielokrotnie ożywiają one pomieszczenia, idealnie harmonizując się z każdym z osobna elementem pomieszczenia, a także z jego ogółem. Dzisiaj nikt z nas nie wyobraża sobie aranżowania salonu, czy jadalni bez wykorzystania pięknych firan żakardowych lub woalowych, tudzież różnobarwnych i wzorzystych zasłon. Dowiedz się zatem, jak dobierać tego typu akcesoria do swoich wnętrz!

Dopasowanie do stylistyki pomieszania

To czy chcesz zdecydować się na firany sięgające do końca okna, czy do ziemi, czy będą one żakardowe, czy woalowe, to sprawa drugorzędna. Najważniejsze jest to, aby swoim wzornictwem, fakturą materiałową, a także kolorystyką, dopasowane były idealnie do stylistyki pomieszczenia. Inne firany i zasłony wybierzemy bowiem przy aranżowaniu pomieszczenia wykonanego w stylu kolonialnym, a inne przy porządku skandynawskim, rustykalnym, wiejskim, czy też klasycznym. Warto przy tym wiedzieć, że na największą swobodę aranżacyjną, mogą sobie pozwolić właściciele domów i mieszkań, których przestrzenie są wykończenie w modernistycznych porządkach wnętrzarskich. Dzisiaj łatwo jest bowiem dobrać krzykliwe awangardowe zasłony we wzory geometryczne, czy te wyróżniające się swoimi niestandardowymi barwami – nawet smolistą czernią!

Rozmiary firan

Po określeniu stylu naszego wnętrza, możemy przejść do określania wyglądu firan i zasłon. Szczególnie ważny jest ich rozmiar. O ile przy zasłonach nie ma przy jego określaniu większego problemu – powinny sięgać podłoża, bądź nawet na nim swobodnie leżeć – o tyle wybór doskonałej długości i szerokości firan, jest działaniem bardzo skomplikowanym. Wymiary te określa się bowiem przede wszystkim na podstawie wielkości systemu okiennego, metrażu pomieszczenia, wysokości sufitu, a nawet do takich parametrów, jak stopień nasłonecznienia wnętrza. Uniwersalnie przyjmuje się jednak, że w kuchni i pokojach dziecięcych, stosuje się firany sięgające parapetów, a także króciutkie zazdrostki. Długie tkaniny zaś idealnie sprawdzą się, jako eleganckie dekoracje salonów i jadalni – pamiętaj o tym, że mogą one być zarówno długie do ziemi, w wersji 3/4, jak i tworzone w formie kreatywnych upięć. Przy długości i szerokości firan, pamiętaj jednak o jednej ważnej zasadzie: długość tkaniny należy mierzyć od mocowania, a nie od krawędzi karnisza!

Rodzaj zawieszenia

Przy doborze firan i zasłon ważny jest również rodzaj ich zawieszenia, zwłaszcza wtedy kiedy chcemy wykorzystać elektryczne karnisze sterowane między innymi systemem SmartDom. Dzisiaj najlepsi producenci oferują firany i zasłony na taśmie marszczącej umożliwiającej efektowne drapowanie, na szelkach, które są niesamowicie łatwe w montowaniu, na kółkach, czy też na nowoczesnych żabkach, stylizowanych na dekoracyjne spinacze! Różnego typu tkaniny dekoracyjne, które z łatwością dostosujesz do swoich pomieszczeń, może zaoferować Ci firma Magia Firan, uważana za jednego z najlepszych polskich dystrybutorów i producentów. Znajdziesz tam firany, zasłony, poszewki na poduszki, czy też obrusy!

Opracowanie:
Częstochowa, Rejtana 25/35
tel. 34 369 21 36
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz