Materiał Partnera

Jak dobrać balustrady do schodów?

Jak dobrać balustrady do schodów?

Schody jako praktyczny element architektoniczny występują nie tylko w budynkach, ale także w przestrzeni publicznej. Nieodłączną ich częścią są balustrady. Zadaniem balustrad jest zapewnienie bezpieczeństwa. Chronią one przed ewentualnym upadkiem, ale często spełniają rolę dekoracyjną. Dobór balustrady do schodów to kwestia, której warto poświęcić więcej czasu. Dzięki temu nasze schody będą nie tylko praktyczne i bezpieczne, ale też piękne.

Jakie balustrady do wewnątrz, a jakie na zewnątrz?

Balustrady ze stali nierdzewnej to propozycja dla tych, którzy cenią sobie nie tylko trwałość i funkcjonalność, ale również estetykę wykonania. Dobierając balustradę do schodów wewnętrznych musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszy to rodzaj budynku. W domach jednorodzinnych, gdzie klatki schodowe są zazwyczaj węższe niż w obiektach użyteczności publicznej najlepiej zastosować balustradę o minimalistycznej formie. Nie znaczy to jednak, że jej kształt ma być banalny, pozbawiony wyrazu i mało atrakcyjny. Jak wyjaśnia ekspert firmy Butrymowicz specjalizującej się w produkcji balustrad ze stali nierdzewnej:

Stal nierdzewną uzyskujemy poprzez dodanie do stali odpowiednich dodatków stopowych. Dzięki temu otrzymujemy materiał odporny na korozję. Balustrady ze stali nierdzewnej nie muszą wcale kojarzyć się z prostymi, gładkimi rurami. Obecnie stosowane technologie pozwalają na wykonanie balustrad o różnych, nawet niezwykle skomplikowanych wzorach i finezyjnych kształtach.

Stal jest na tyle uniwersalnym materiałem, że wykonane z niej balustrady będą doskonale komponowały się ze schodami drewnianymi, kamiennymi czy pokrytymi wykładziną, a nawet terakotą. W przeciwieństwie do balustrad drewnianych balustradom stalowym nie grozi pękanie, odkształcanie czy zmiana koloru spowodowana upływem czasu.

Balustrady zewnętrzne są narażone na wiele nieprzychylnych czynników atmosferycznych. Dlatego inwestorzy coraz częściej rezygnują z drewna na rzecz stali nierdzewnej. Wykonane z niej balustrady są odporne na ulewne deszcze, mocne słońce czy silne mrozy. Zastosowanie stali nierdzewnej kwasoodpornej zabezpiecza dodatkowo balustradę przed szkodliwym działaniem kwasów występujących w opadach atmosferycznych czy tlenku siarki ze spalin samochodowych.

Zalety balustrad ze stali nierdzewnej

Głównym atutem balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej jest ich odporność na korozję. Jednak nie mniej ważną zaletą są walory estetyczne. Na uwagę zasługuje fakt, że ze stali można wykonać elementy o dowolnych kształtach, wzorach i rozmiarach. Istnieje również możliwość uszlachetnienia za pomocą polerowania, piaskowania czy szlifowania. Dzięki tym zabiegom balustrady ze stali nierdzewnej można dopasować do każdego rodzaju wnętrza oraz aranżacji zewnętrznych. W ten sposób otrzymamy piękne, trwałe i praktyczne wykończenie każdego rodzaju schodów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz