Jak dbać o zwierzęta domowe podczas upałów?

Jak dbać o zwierzęta domowe podczas upałów?

Lato kojarzy nam się z ciepłem i słońcem. Miejscami jest w tym okresie również parno, duszno i burzowo. Takie warunki są uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale przede wszystkim dla zwierząt domowych. Jednak już kilka prostych zasad może ułatwić czworonożnym przyjaciołom przetrwać tę wymagającą porę roku. Jak uchronić kota czy psa przed udarem cieplnym i przegrzaniem? Sprawdź, w jaki sposób można skutecznie pomóc naszym pupilom w upalne dni.  

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

Zwierzęta domowe a upały  

Wysokie temperatury i nasilone promieniowanie słoneczne dają się we znaki nie tylko ludziom. Nawet bardziej uciążliwe mogą okazać się dla naszych czworonożnych przyjaciół, ponieważ nie mogą oni pozbyć się nadmiaru ciepła z organizmu poprzez pocenie się. Jeśli nie chcesz w najbliższym czasie skorzystać z lecznicy weterynaryjnej, to musisz pomóc zwierzętom przetrwać upalne dni. W innym przypadku może dojść do przegrzania. Dolegliwość ta może wiązać się z innymi chorobami. Do najczęstszych problemów zalicza się:

 • Poparzenia słoneczne – zwierzęta potrzebują ochrony przed promieniowaniem UV przede wszystkim najbardziej wrażliwych części ciała (np. nos czy końce uszu). Dlatego warto przed wyjściem na słońce zastosować specjalne kremy z filtrem. Dotyczy to szczególnie ras bezwłosych oraz posiadających białą sierść.
 • Udar cieplny – hipertermia wywołana wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza lub ostrym i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych na domowego pupila. Może doprowadzić do silnych uszkodzeń wewnętrznych, a nawet zgonu.  
 • Odwodnienie – spowodowane zazwyczaj brakiem dostępu lub niedoborem wody, a także jej nadmiernym wydalaniem z organizmu.

udar cieplny u kota

Gdy temperatura za oknem przekracza wartość 30°C, możemy zauważyć zmiany w funkcjonowaniu naszych czworonogów. Zazwyczaj wywołane jest to zjawiskiem znanym jako wyczerpanie upałem u zwierząt. Jeśli chcemy upewnić się, że musimy udać się do gabinetu weterynaryjnego, to warto zmierzyć swojemu pupilowi temperaturę. Możemy również sprawdzić, czy występują u niego poniższe objawy przegrzania i udaru cieplnego:

 • Nasilone ziajanie i ślinienie się;
 • Przyśpieszone bicie serca;
 • Wymioty, biegunki i brak apetytu;
 • Suche i przekrwione błony śluzowe;
 • Dyszenie i płytkie oddechy;
 • Stopniowa utrata przytomności.

Jak pomóc zwierzętom domowym przetrwać upał?

Jeżeli chcemy zapobiegać przegrzaniu i jego dalszym konsekwencjom, to powinniśmy odpowiednio schłodzić zwierzęta domowe w upały. Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby:

 • Odpowiednie nawadnianie

Podczas upałów woda odgrywa kluczową rolę. Sami staramy się w tym okresie spożywać więcej napojów, więc to samo powinniśmy zapewnić kotom, psom, królikom czy chomikom. Kluczowy jest stały dostęp do czystych i świeżych płynów. Woda powinna być chłodna, ale nie lodowata oraz często wymieniana, aby nie uległa nagrzaniu.

upał a zwierzęta

 • Cień i wentylacja

Aby zadbać o zwierzęta domowe podczas upałów, powinniśmy zapewnić im odpowiednie schronienie. Dlatego też legowiska dla kotów i psów czy klatki dla gryzoni oraz królików musimy zdjąć z nasłonecznionych miejsc i przenieść je do cienia w chłodniejszych pomieszczeniach. Zadbajmy również o to, aby nasz pupil jak najmniej czasu przebywał na słońcu podczas najgorętszych pór dnia.

 • Maty chłodzące

Producenci zwierzęcych gadżetów oraz sklepy zoologiczne oferują specjalne maty, które pełnią funkcję żelowego i chłodnego legowiska. Efekt chłodzenia czworonoga aktywowany jest pod wpływem ruchu i nacisku. Sprzęt ten doskonale sprawdza się podczas podróży samochodem. Jego temperatura jest niższa o nawet kilkanaście stopni od warunków otoczenia. Na rynku dostępne są również inne akcesoria chłodzące dla zwierząt np. kamizelki oraz obroże czy baseny dla pupili.

 • Mokre pokarmy

Dostarczenie czworonogom właściwej ilości wody podczas upałów może okazać się trudnym zadaniem. Warto więc wspomóc proces nawadniania pupila poprzez serwowanie pokarmów o większej zawartości płynów np. mokrej karmy, mięsa czy w przypadku niektórych ras również warzyw i owoców. Właściwa dieta może okazać się świetną receptą dla zwierząt na wysokie temperatury.   

 • Schłodzony ręcznik

Jednym z najlepszych sposobów na przegrzewanie się zwierząt domowych podczas upałów jest ręcznik zmoczony w zimnej wodzie. Możemy wykorzystać materiał do przetarcia sierści pupila, aby ją lekko zwilżyć. To zabieg, który stosują np. koty, które liżą się, aby się oczyścić i schłodzić w ciepłe dni. Pamiętajmy, aby nie kłaść ścierki na zwierzaku – może to utrudnić usuwanie nadmiaru ciepła z organizmu.

 • Ograniczenie podróży i spacerów

Przebywanie na otwartej przestrzeni latem w godzinach 12-18 jest wymagające zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Warto więc w tym czasie ograniczyć do minimum liczbę spacerów. Dużo lepiej sprawdzą się wyjścia wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Pomimo tego w upalne dni powinniśmy zdecydować się na częstsze, ale krótsze wypady. Pamiętajmy, aby nie zabierać czworonogów zbyt często do samochodu i nigdy nie pozostawiać ich w nagrzanym pojeździe bez opieki.

pies a upały

Poza tym pamiętaj, że zwierzęta w upały nie powinny być zmuszane do wysiłku i zostawiane w gorących oraz nasłonecznionych pomieszczeniach bez dostępu do wody. Nie zapominaj również o bezdomnych i dzikich zwierzakach – wystarczy wystawić dla nich miski z wodą przed dom. Jeśli chcesz zaś zabrać swojego psa ze sobą na wakacje, to sprawdź, gdzie warto się wybrać i jak się do tego przygotować.    

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Posiadamy spore doświadczenie w branży pielęgnacji zwierząt. Dzięki temu możemy Państwu...
Studio Urody dla Psów to miejsce, w którym dbam o pielęgnacje małych i dużych PSYjaciół każdego...