Materiał Partnera

Jak dbać o zęby swojego pupila?

Jak dbać o zęby swojego pupila?
Bóle zębów należą do bardzo nieprzyjemnych oraz uporczywych i dzieje się tak nie tylko w przypadku człowieka, ale  również zwierząt. Nieprawidłowo żuty pokarm może powodować schorzenia układu pokarmowego, a co za tym idzie – osłabia kondycję całego organizmu. W jaki sposób należy zadbać o zęby swojego zwierzęcia, aby skutecznie uniknąć poważnych stanów zapalnych?

Codzienna higiena

Niestety niewielu właścicieli psów i kotów zdaje sobie sprawę z tego, że o zęby pupila należy dbać każdego dnia. W tym celu zostały stworzone specjalne pasty i szczoteczki, które mają ułatwiać to zadanie. Niestety, podawanie dentystycznych smakołyków nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, dlatego regularne szczotkowanie zębów to jedyny sposób na czyste i zdrowe zęby. Szczoteczki mogą być w formie plastikowego patyczka zakończonego specjalną głowicą lub nakładki na palec. Nakładki są polecane szczególnie w przypadku zwierząt młodych, którym trudno wyczyścić zęby szczoteczką. Należy pamiętać, aby nie robić tego na siłę, gdyż pupil może się zrazić – lepiej stopniowo i powoli. Warto wspomnieć także o pielęgnacji zębów gryzoni oraz królików, w których mogą one wydłużać się przez całe życie. Żeby zęby się ścierały i nie wrastały, konieczne jest podawanie dużej ilości siana oraz gałązek, o które mogą je ścierać.

Medycyna weterynaryjna stale się rozwija i współcześnie stomatologia zwierzęca nie jest już tematem spychanym na dalszy plan. Właściciele popularnych zwierząt domowych mogą szybko uzyskać pomoc w tym zakresie.

Stomatologia weterynaryjna

Zęby zwierząt domowych powinny być pod stałą kontrolą. W stomatologii zwierzęcej specjalizuje się między innymi klinika Dolittle, która znajduje się we Wrocławiu. Przy okazji każdej wizyty profilaktycznej weterynarz powinien dokładnie obejrzeć zęby i ocenić ich stan. Jeśli pojawił się osad, konieczne będzie poprawienie higieny. Często zdarza się, że osad zalegał przez wiele miesięcy i na zębach pojawił się już kamień. W takim przypadku konieczne jest jego mechaniczne usunięcie. Kamień nazębny może prowadzić do występowania stanów zapalnych dziąseł i osłabienia zębów. W niektórych przypadkach niezbędne jest usunięcie zepsutych zębów i to jedyny sposób na to, aby wyleczyć poważne stany zapalne.

Tendencje do pojawiania się kamienia nazębnego mogą wynikać nie tylko z gatunku i rasy, ale też indywidualnych predyspozycji danego osobnika. Niektóre psy i koty już w młodym wieku mają problem z kamieniem nazębnym i nie ma na to innej rady niż regularne szczotkowanie zębów oraz częste wizyty u zwierzęcego stomatologa.

Opracowanie:
Wrocław, Osobowicka 99
tel. 693 117 611
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz