Artykuł sponsorowany

Jak dbać o urządzenia dźwigowe?

Jak dbać o urządzenia dźwigowe?

Windy i schody ruchome w znacznym stopniu ułatwiają poruszanie się po obiektach. W najnowszym wyposażeniu wykorzystuje się nowoczesne systemy dźwigowe, które cechują się dużym poziomem bezpieczeństwa, ale również szybką i komfortową jazdą w górę lub w dół. Jednak podobnie jak każdy inny sprzęt, również i mechanizmy dźwigowe mają granice wytrzymałości, a dzięki odpowiednim zabiegom mogą służyć przez wiele lat bez awarii.

Okresowa kontrola urządzeń dźwigowych — jak o nie dbać?

Okresowa kontrola urządzeń dźwigowych to jedna z najważniejszych kwestii, które zapewnia bezpieczeństwo podczas użytku. Przeglądy należy zlecać wyłącznie firmom, które specjalizują się w tym zakresie i mają odpowiednie uprawnienia. Konstrukcja urządzeń dźwigowych jest bardzo skomplikowana. Składa się między innymi z elementów:

  • elektronicznych,
  • mechanicznych,
  • hydraulicznych.

Z biegiem czasu zużywają się, dlatego regularna konserwacja i przegląd urządzeń tego typu pozwala na zachowanie całego mechanizmu w dobrej kondycji przez długi czas. 

- Windy towarowe, czy osobowe to wiele skomplikowanych mechanizmów. Tylko osoby z przygotowaniem i znajomości elementów są w stanie dokładnie sprawdzić ich działanie, a w razie konieczności naprawić. Decydując się na kontrolę, którą wykonuje specjalistyczna firma, można otrzymać gwarancję bezpieczeństwa – podkreśla specjalista z przedsiębiorstwa Elektromechanika Dźwigowa Paw-Lift.

Jak często wykonuje się okresowe kontrole urządzeń dźwigowych

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku mechanizmów dźwigowych jest stosowanie się do zaleceń producentów. Ci często wskazują, co jaki czas należy wykonywać okresowe przeglądy urządzeń. Zgodnie z większością zaleceń powinno ono odbywać się, co 30 dni lub częściej. Profesjonalna firma sprawdza, jak działają poszczególne elementy konstrukcji i jaki jest ich stan techniczny. W przypadku nadmiernego zużycia części, konieczna jest ich wymiana na nowy element. Należy także sprawdzić, jak usterka wpłynęła na działanie całego mechanizmu.

Doraźne naprawy urządzeń dźwigowych — kiedy konieczna jest interwencja? 

Czasem zdarza się, że nawet pomimo okresowej kontroli oraz konserwacji, może dojść do nagłej awarii podczas pracy urządzenia. W zaistniałej sytuacji konieczne jest podjęcie stosownych kroków i natychmiastowe wezwanie firmy, które zajmie się naprawą. Większość nowoczesnych urządzeń dźwigowych wyposaża się w specjalne rozwiązania technologiczne, które podczas wystąpienia awarii pozwalają na szybką reakcję.

Jednymi z podstawowych udogodnień są alarmy — dźwiękowe lub świetlne. Ich pojawienie się pozwala na szybkie wezwanie pomocy. Warto również zaznaczyć, że jeżeli urządzenia poddaje się okresowym przeglądom oraz konserwacji znacznie rzadziej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji i awarii. To z kolei wpływa na bezpieczeństwo użytkowników, którzy korzystają z wyposażenia, co jest kluczowe — szczególnie w przypadku wind, czy innych rozwiązań, jakich używa się w miejscach publicznych.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz