Materiał Partnera

Jak dbać o sztuczną biżuterię?

Jak dbać o sztuczną biżuterię?

Sztuczna biżuteria jest bardzo popularna, a jej noszenie już dawno przestało być powodem do wstydu. Do kupna błyskotek wykonanych z nieszlachetnych metali i innych tworzyw, zachęca przede wszystkim ogrom dostępnych wzorów, a także przystępne ceny. Jak dbać o sztuczną biżuterię, aby mogła służyć Ci równie długo, co ta ze srebra czy złota? Podpowiadamy.

Dobra sztuczna biżuteria – efektowna i trwała

Dzięki temu, że elementy sztucznej biżuterii często są niedrogie, łatwo jest skompletować zestaw odpowiedni na każdą okazję i do każdego stroju. Tego typu błyskotki wykonuje się zwykle z metali nieszlachetnych oraz innych materiałów takich jak:

  • mosiądz,
  • miedź,
  • stal,
  • szklane lub plastikowe kryształki i paciorki,
  • drewno,
  • filc,
  • pióra,
  • tkaniny,
  • skóry naturalne lub sztuczne.

Nieszlachetną biżuterię kupić można bardzo często w sklepach odzieżowych, na bazarkach, u rękodzielników. Zagorzałe wielbicielki błyskotek mogą się w nią zaopatrzyć nawet w hurtowniach internetowych. Jedną z nich jest Spineczka.com.

Powszechnie przyjęło się sądzić, że tylko naturalna biżuteria, wykonana ze złota, srebra, platyny i kamieni szlachetnych jest w stanie przetrwać długie lata. Współcześnie jednak wykonuje się sztuczne naszyjniki, bransoletki czy kolczyki z coraz trwalszych, wysokiej jakości, odpowiednio zabezpieczonych materiałów. Dzięki temu także kupno sztucznej biżuterii może stać się inwestycją na lata. Odpowiednia jej pielęgnacja może sprawić, że ulubiony nieszlachetny wisiorek posłuży Ci niemal tak długo, jak ten wykonany ze złota lub srebra.

Jak pielęgnować i odnowić sztuczną biżuterię?

Sztuczna biżuteria zwykle sprawia więcej problemów w zakresie utrzymania i pielęgnacji niż ta wykonana ze szlachetnych materiałów. Metale nieszlachetne często po pewnym czasie śniedzieją, zmieniają kolor, rdzewieją, zostawiają ślady na skórze. Podstawą utrzymania ich dobrego stanu jak najdłużej jest przede wszystkim odpowiednie przechowywanie.

Większość z metali źle reaguje zarówno na wilgoć, jak i światło słoneczne, dlatego wszelkie błyskotki powinno się przechowywać z dala od światła, najlepiej w przeznaczonej do tego szkatułce, wyścielonej miękkim materiałem. Ze względu na wilgotność powietrza, szkatułkę o wiele lepiej przechowywać w sypialni niż w łazience. Z tego samego powodu nie warto w sztucznej biżuterii kąpać się, uprawiać sportu ani spać – woda i pot z pewnością bardzo szybko odbiorą jej blask.

Dobrze swoje błyskotki czyścić regularnie, nie czekając, aż będą w opłakanym stanie. Zawsze należy czynić to delikatnie, unikając stosowania wody. Dobra będzie w tym celu miękka ściereczka, bawełniana lub filcowa. W przypadku oporniejszych zabrudzeń lub trudnodostępnych przestrzeni może się okazać przydatna także szczoteczka do zębów. Najlepszym narzędziem do zbierania wszelkich osadów z powierzchni sztucznej biżuterii jest jednak miękka ircha.

Środkiem ratunkowym dla błyskotek, którym nie wystarczy przetarcie ściereczką, może być pasta do zębów lub szare mydło. Zawsze postępować należy jednak z nimi bardzo delikatnie. Niekiedy sprawdzi się również soda oczyszczona. Rdzę pomoże zaś usunąć cola.

Oceń artykuł (3)
2.7
Komentarze
Dodaj komentarz