Materiał Partnera

Jak dbać o środowisko?

Jak dbać o środowisko?

Gdy chcemy uciec od zgiełku miasta, często zabieramy się ze znajomymi do lasu, do parku czy w góry. Jednak jak zrobić to, aby nie niszczyć środowiska przez naszą nieuwagę? Udając się do lasu, wkraczamy na tereny w których żyją zwierzęta i rośliny, czyli ekosystemy, których nie powinniśmy zakłócać poprzez nasze głośne zachowania. Wchodząc do cudzego domu, musimy zachować się z należytym szacunkiem, to samo dotyczy się gór i lasów.

Dbanie o las

Z pewnością powinieneś uważać na to, gdzie parkujesz swoim samochodem. Nie powinieneś wjeżdżać samochodem w głąb lasu, ani zostawiać go na ścieżce. Możesz wywołać pożar lasu, ponieważ katalizator w samochodzie bardzo szybko może się nagrzać do bardzo wysokich temperatur. Zostawiając samochód na ścieżce leśnej, prawdopodobnie blokujesz drogę pożarową dla samochodów straży pożarnej, która być może będzie musiała dojechać do jakiegoś miejsca w lesie gdzie pożar dopiero się zaczyna - pomyśl co się stanie, gdy nie zdążą go ugasić u samego źródła. Poza tym, że blokujesz straż pożarną, możesz zablokować pojazd pracowników straży leśnej, co jest równoznaczne ze złamaniem przepisów ruchu drogowego.

Poświęć trochę czasu na znalezienie oznaczonego miejsca parkingowego, aby zaoszczędzić sobie wyrzutów sumienia oraz mandatu - przejdziesz 500m dalej, a wszystkie zwierzęta żyjące w danym miejscu będą Ci wdzięczne. Idąc przez las pieszo nie musisz kroczyć konkretnymi ścieżkami, możesz więc iść niemalże wszędzie, o ile nie ma zakazu. Powinieneś jednak uważać na rośliny i zwierzęta, ponieważ wkroczyłeś na ich teren, szanuj więc cudzy dom.

Zwierzęta leśne

Wybierając się do lasu trzeba liczyć się z tym, że znajdują się tam dzikie zwierzęta, które będą zaciekawione naszą obecnością. Jeśli zatem któreś z nich postanowi przyjrzeć Ci się z bliska, uważaj na swoje zachowanie i nie panikuj od razu. Powinieneś poruszać się po lesie w miarę spokojnie, nie hałasując zbyt mocno. Gdy zaczniesz zachowywać się zbyt głośno, zwierzęta mogą zacząć czuć się zagrożone, a tym samym ich zachowania staną się w jakiś sposób naturalne. Raczej nie powinny Cię zaatakować, ale mogą zwyczajnie uciec ze swoich dotychczasowych siedlisk. Agresja wśród zwierząt pojawia się przede wszystkim w sezonach lęgowych, czyli zimą, oraz od kwietnia do czerwca.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o ochronie środowiska, powinieneś spróbować skontaktować się z Pro-Info s.c., którzy w swojej ofercie posiadają między innymi różne badania środowiska naturalnego, np. badania emisji hałasu.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Wita Stwosza 11b
tel. 512 393 821
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz