Artykuł sponsorowany

Jak dbać o ściętą choinkę?

Jak dbać o ściętą choinkę?
Żywa choinka to doskonałe rozwiązanie. Nie tylko pięknie wygląda, ale też roztacza w pomieszczeniu niesamowity leśny zapach. Jedynym minusem tego rozwiązania jest trwałość. Czasami drzewka szybko gubią igliwie, dlatego nie można kupić ich i ubrać zbyt wcześnie. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, by żywa choinka przetrwała kilka tygodni! O czym należy pamiętać?

Gatunek drzewka

Duży wpływ na trwałość żywej choinki ma gatunek drzewa. Najpopularniejszy jest świerk pospolity, jednak nie wytrzymuje zbyt długo w temperaturze pokojowej. Jego igliwie szybko zaczyna spadać i wymagane jest prawie codzienne odkurzanie. Zaletą świerka pospolitego jest niska cena, a także intensywny zapach. Jeśli jednak zależy Ci na drzewku wyjątkowo trwałym, które postoi nawet kilka tygodni, lepszym rozwiązaniem będzie zakup świerka kłującego lub jodły kaukaskiej. Gatunki te charakteryzują się zdecydowanie lepszą żywotnością po ścięciu. Ich igły są mocno osadzone i nie opadają tak intensywnie, nawet wtedy, kiedy drzewko zaczyna już zupełnie obumierać. Istotne jest też, aby drzewka kupować z rzetelnego źródła na przykład firmy Choinki Lukas, której siedziba znajduje się w Rudołtowicach w województwie śląskim.  

Właściwa pielęgnacja

Zakup dobrego drzewka to jeszcze nie wszystko.  Po zakupieniu choinki (jeśli była przechowywana na zewnątrz) najpierw należy przyzwyczaić ją do wysokiej temperatury, która panuje w domach w okresie zimowym. Warto na kilka dni ustawić ją w chłodnej piwnicy lub garażu, aby nie doznała szoku. Dopiero po około tygodniu można bezpiecznie ustawić ją w miejscu docelowym. Przed osadzeniem choinki w stojaku lub donicy można przyciąć nieco pień – około 2-3 cm. W ten sposób będzie lepiej pobierała wodę. Mimo zahartowania choinka nie powinna stać w ciepłym miejscu – unikać trzeba przede wszystkim okolicy kominków i kaloryferów. Dobrze jest, aby miała dużo naturalnego światła. Nie wolno zapomnieć o regularnym uzupełnianiu wody, aby pień miał do niej stały dostęp. Od czasu do czasu można lekko zrosić gałęzie.

Odpowiednie ozdoby

Ostatnim krokiem do tego, aby Twoje drzewko wytrzymało długie tygodnie, jest odpowiednie jego ozdobienie. Przesadzenie z ozdobami i nadmierne obciążenie gałązek nie służy choince. Należy ilość dekoracji zawsze dostosować do indywidualnych gabarytów drzewa. Choinki nie czują się dobrze z lampkami, które wydzielają ciepło. Żarówki mogą mocno się nagrzewać i dosłownie przypalać igły. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie udekorowanie drzewka przy pomocy nowoczesnych światełek LED. Mają o wiele więcej zalet od zwykłych lampek. Rzadko się przepalają, mają wiele wzorów i kolorów, a co najważniejsze – diody nie nagrzewają choinki!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz