Materiał Partnera

Jak dbać o samochód nie tracąc czasu? Poradnik dla kierowców

Jak dbać o samochód nie tracąc czasu? Poradnik dla kierowców

Auto to nie hobby, to pojazd. Jego najważniejszym zadaniem jest przewiezienie nas z punktu A do punktu B. Jeśli jednak zaniedbamy pielęgnację samochodu, będzie on bardziej podatny na usterki i szybciej zacznie się psuć. Jeśli więc chcemy, żeby nasz samochód długo spełniał swoją rolę, koniecznie pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji. Podstawa to regularne i dokładne mycie i czyszczenie pojazdu.

Samochodowe podstawy

Każdy kierowca musi dbać o to, żeby jego auto było sprawne i zadbane. Dlatego raz w roku musimy dokonać przeglądu naszego samochodu w stacji kontroli pojazdów. To jednak nie wystarczy – co prawda ważny przegląd będzie nam potrzebny podczas kontroli policji, ale jeśli chcemy mieć pewność, że z naszym autem wszystko jest w porządku, warto co jakiś czas sprawdzić je u mechanika z własnej inicjatywy – taką kontrolę na pewno warto przeprowadzić przed dłuższą podróżą. Dzięki takiemu postępowaniu będziemy mogli spokojnie ruszać w trasę.

Regularne wymiany

Kolejną rzeczą, o której nie wolno nam zapomnieć, jest wymiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Opony to jedyna płaszczyzna, którą nasz samochód styka się z powierzchnią, trzeba więc dbać, by były one odpowiednio przystosowane do warunków panujących na drodze. Chodzi nie tylko o to, by opony były odpowiednie dla danej pory roku. Ważne jest też odpowiednie ciśnienie powietrza i systematyczne sprawdzanie stanu bieżnika. Regularnej wymiany wymaga też płyn hamulcowy, chłodniczy i olej. Płyn hamulcowy trzeba wymieniać co dwa lata, chłodniczy co około 5 lat. Olej silnikowy trzeba wymieniać przynajmniej raz w roku.

Czysty i zadbany

Nie możemy pozwolić na to, by nasz samochód był brudny i zaniedbany. To nie tylko kwestia estetyczna. Regularne wizyty w myjni Mobil. PPHU. Myjnia samochodowa. S. Smoliński w Brzegu pozwolą utrzymać samochód w dobrym stanie, a także chronić auto przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Zadbanym samochodem po prostu lepiej się jeździ. Nie trzeba się go wstydzić, nie trzeba się też martwić, że wysiadając, ubrudzimy sobie ubranie. Bardzo ważne jest też odpowiednie zabezpieczanie lakieru. Służą do tego specjalne woski. Należy o nich pamiętać zwłaszcza zimą, kiedy warunki atmosferyczne i te panujące na drodze są szczególnie szkodliwe dla lakieru. Lepiej go wzmocnić, bo uszkodzony lakier to pierwszy krok do korozji. W profesjonalnej myjni samochodowej wyczyszczenie auta zajmie nam chwilę, a stosowane tam środki czystości będą mu dobrze służyć – dlatego lepiej myć auto w myjni niż na własnym podwórku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz