Artykuł sponsorowany

Jak dbać o psiego seniora?

Jak dbać o psiego seniora?

Upływający czas nikogo nie oszczędzi, naszych czworonożnych przyjaciół również. Obecnie zwierzęta dożywają znacznie późniejszego wieku, niż kiedyś, co wynika ze zmian w postrzeganiu zwierząt, jako członków rodziny oraz rozwoju weterynarii. Warto wiedzieć jak dbać o zdrowie i dobrostan naszego starzejącego się przyjaciela.

Psia starość

Kiedy można mówić o naszym psie per „staruszek”? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, z tej prostej przyczyny, że psy jako gatunek są bardzo zróżnicowane. Przedstawiciele małych ras oraz dużych czy olbrzymich będą prezentowały zupełnie inny profil zdrowotny, kiedy będą w tym samym wieku. 10-letni bernardyn może być już bardzo schorowany i wykazujący wszelkie przesłanki, aby móc nazwać go sędziwym, a mały maltańczyk czy pekińczyk będzie wulkanem energii, cieszącym się dobrym zdrowiem. Dla ułatwienia przyjmuje się, że pies domowy zazwyczaj żyje w granicach 10-13 lat, więc próg starości może przekroczyć w wieku lat siedmiu. Jest to moment, w którym powinniśmy zdecydowanie bardziej dbać o pupila, aby zapewnić mu życie w jak najlepszym zdrowiu, jak najdłużej. Pamiętajmy też, że opieka nad starszym psem jest bardziej wymagająca, niż nad młodym i zdrowym, co jest zrozumiałe, jednak nie oznacza automatycznie, że stary pies to problem! Uświadomienie sobie, ze psi senior jest zależny tylko i wyłącznie od nas może wnieść relację z psem na wyższy poziom, a nawet nadać nowy wymiar naszemu życiu.

Jak starzeje się pies?

Podobnie jak u człowieka, tak i u psów od momentu narodzin postępuje nieubłagany proces degeneracji komórek budujących ciało i narządy, co kończy się w momencie śmierci. Oznacza to, że każdy żywy organizm doświadcza wielu zmian, które wpływają na stan organizmu. Wraz z wiekiem spada tempo przemiany materii, obniża się chęć do aktywności fizycznej, co przekłada się na tycie zagrażające zdrowiu. Również aktywność układu immunologicznego jest znacznie mniejsza, wiec organizm psa jest bardziej podatny na choroby i zakażenia, z tego powodu mogą też pojawić się choroby na tle autoimmunologicznym. Wszystko to ma kluczowy wpływ na stan zdrowia oraz samopoczucie psiego seniora, więc trzeba przekładać większą uwagę do opieki nad nim. 

Konieczna będzie czułość, wyrozumiałość i cierpliwość, a także częste wizyty w gabinecie weterynarza. Lecznica Medicor-Vet to dobre miejsce w Suwałkach, aby zrobić profilaktyczne badania krwi, dopilnować zabiegów pielęgnacyjnych oraz kontrolować stan uzębienia. To ostatnie jest bardzo ważne, bo u starszych psów można zaobserwować przyśpieszenie procesu odkładania kamienia nazębnego.

Życie psiego staruszka

Starzejący się pies ma przede wszystkim nieco odmienne potrzeby żywieniowe. Warto zainwestować w dobrą karmę, której skład będzie odpowiedni dla psiego seniora. Dobry weterynarz zaleci odpowiednią metodę żywienia, często wzbogaconą suplementami diety, które poprawią funkcjonowanie organów wymagających dodatkowego wsparcia. Bardzo ważne jest, aby dieta starzejącego się pupila była mniej kaloryczna niż dotychczas, bo wolniejszy metabolizm sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Psi senior potrzebuje też więcej czasu na odpoczynek, także należy mu zapewnić niezbędny czas na sen i regeneracje, ale nie można dopuścić, aby przestał się ruszać. Także codzienne spacery są jak najbardziej wskazane, trochę zabawy również, ale forsowne biegi czy długie wędrówki już raczej niekoniecznie. Warto też obserwować czy pies ma problem ze schodami – może się okazać, ze wnoszenie go na rękach jest konieczne. 

Właściciele psiego seniora powinni też często zaglądać do pyska pupila, aby kontrolować czy nic nie dzieje się z zębami lub dziąsłami. Można dodawać specjalne preparaty do wody rozpuszczające nalot, co pomoże uchronić jego zęby przed kamieniem oraz wypadaniem - twarde przysmaki dentystyczne ścierające go mogą już nie być odpowiednie dla starych zębów. Najważniejsze jednak to dbać, aby psiak miał dużo miłości i dobrą opiekę weterynaryjną, więc zaufana lecznica dla zwierząt to podstawa. Regularne wizyty kontrolne pozwolą w porę wykryć zbliżającą się chorobę lub korygować dietę w razie potrzeby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz