Artykuł sponsorowany

Jak dbać o ogród?

Jak dbać o ogród?

Na prace ogrodowe składa się wiele różnych czynności, które zależne są od pory roku i rodzaju roślin. Podstawą jest systematyczne koszenie trawnika, podcinanie drzew i krzewów oraz podlewanie roślin. Należy także zadbać o właściwe nawożenie oraz usuwanie chwastów. Zaniedbanie ogrodu może sprawić, że szybko stanie się on dziki i mało estetyczny.

Przycinanie drzew i krzewów

Cięcia dokonywane w ogrodzie można podzielić na sanitarne i formujące. Cięcia sanitarne służą usuwaniu uszkodzonych pędów, na których mogą rozwijać się choroby. Przeprowadza się je wczesną wiosną. Natomiast cięcia formujące doskonalą walory wizualne roślin. Wiosną podcina się krzewy kwitnące latem, natomiast krzewy zakwitające na wiosnę powinno się ciąć latem.  Do przycinania gałęzi drzew i krzewów niezbędne są sekatory różnej wielkości. Z młodymi pędami poradzi sobie mały, ręczny sekator, natomiast grubsze gałęzie mogą potrzebować sekatora oburęcznego. Żywopłot wymaga używania specjalnych nożyc, natomiast wysoko położone gałęzie można ściąć jedynie sekatorem teleskopowym. W niektórych przypadkach będą potrzebne także piły silnikowe.

Staranne koszenie trawnika

Trawnik powinien być koszony nie tylko wiosną, ale także latem, gdy trawa rośnie wolniej. Koszenie zapobiega wysychaniu źdźbeł, dzięki czemu nie powstają puste miejsca na trawniku. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić, gdy źdźbła będą sięgały 10 cm wysokości. Należy je wtedy skracać o 1-1,5 cm. Dopiero przy czwartym razie powinniśmy zwiększać ścięcie. Wysokość trawy zazwyczaj utrzymuje się na wysokości 3-6 cm. Ważne jest także usuwanie chwastów w ogrodzie. Można to robić ręcznie lub za pomocą odpowiednio dobranego preparatu.

Nawadnianie roślin

Rośliny potrzebują wody, jednak podczas podlewania należy kierować się kilkoma zasadami. W upalne dni kwiaty powinny być podlewane codzienne, a nawet dwa razy dziennie. Odpowiednią porą jest rano i wieczór. Nie powinno się podlewać ich w pełnym słońcu. Woda musi trafiać do gleby, bowiem opryski spadające na liście mogą powodować ich spalenie. Można także zaopatrzyć się w automatyczne nawadnianie ogrodu. Dzięki temu oszczędzamy czas i do tego racjonalnie wykorzystujemy wodę. Dzieje się tak dzięki doprowadzaniu określonej ilości wody bezpośrednio do roślin. Pracownik firmy Darpol w Warszawie dodaje: Dodatkowo można nabyć urządzenie sterujące i czujniki wilgotności. Zaprogramowanie nawadniania ogrodu w godzinach nocnych sprawi, że woda nie będzie odparowywać, dzięki czemu nawilżanie gleby stanie się efektywniejsze.
Oceń artykuł (5)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz