Artykuł sponsorowany

Jak dbać o kota, aby zminimalizować ryzyko kamicy moczowej? - Futrzak Gabinet Weterynaryjny

Jak dbać o kota, aby zminimalizować ryzyko kamicy moczowej? - Futrzak Gabinet Weterynaryjny

Niektóre koty niestety dość często zapadają na choroby układu moczowego. Powszechną dolegliwością tego typu jest kamica moczowa, która dotyczy głównie pęcherza moczowego. Dlaczego koty są tak bardzo narażone na to schorzenie? Czy można jakoś uchronić naszego zwierzaka przed zachorowaniem? Odpowiadamy na te pytania, bazując na doświadczeniach specjalistów z Gabinetu Weterynaryjnego Futrzak.

Jakie są powody kamicy układu moczowego?

Kamienie pęcherza moczowego powstają w sytuacji, gdy nadmierne ilości niektórych minerałów zawartych w moczu zaczynają się wytrącać w postaci drobnych kryształków. Te z kolei łączą się z czasem w większe formacje, tworząc kamienie. Dlaczego tak się dzieje? Aby to lepiej zrozumieć, trzeba najpierw poznać zachowania dawnych przodków dzisiejszych kotów domowych. Były to zwierzęta żyjące w suchym klimacie, z naturalną skłonnością do oszczędzania wody. Udomowione koty niestety zachowały tę instynktowną przypadłość. Koty niezbyt chętnie podchodzą do misek z wodą, co skutkuje odwodnieniem i zagęszczaniem moczu, a stąd już krótka droga do powstania kamieni. Sucha i źle zbilansowana dieta podawana naszym mruczkom jeszcze bardziej zwiększa ryzyko zachorowania.

Podstawowe rodzaje kamieni tworzących się w pęcherzu moczowym

Dwa najczęstsze rodzaje kamieni u kotów to kamienie struwitowe i szczawianowe wapnia. To jaki typ kamieni wytworzy się w organizmie zwierzęcia, uzależnione jest od pH moczu kota.

Struwity, czyli kamienie fosforanowo-amonowo-magnezowe zwykle rozwijają się w moczu o odczynie zasadowym i są dość nietrwałe. Dzięki temu można się ich łatwo pozbyć poprzez leki i odpowiednią dietę zwiększającą kwasowość moczu. Kamienie szczawianu wapnia powstają dla odmiany w moczu o odczynie kwaśnym i nie są rozpuszczalne. W tym przypadku konieczny jest więc zabieg chirurgiczny, polegający na ich fizycznym usunięciu – mówi pracownik z Gabinetu Weterynaryjnego Futrzak.

Jak dbać o kota?

Kamica układu moczowego jest problemem dość złożonym, więc trudno ograniczyć do zera ryzyko jej rozwoju. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które mogą ochronić naszego kota przed tą chorobą. Podstawą jest zapewnienie stałego dostępu do wody pitnej. Należy też unikać karm suchych, które zawierają surowce roślinne zwiększające prawdopodobieństwo powstania kryształów. Warto zwiększyć udział karm mokrych, ponieważ są one źródłem dodatkowej wody. Lepiej karmić częściej mniejszymi porcjami, bo w ten sposób zapobiegamy wahaniom pH moczu i wytrącaniu się kryształków. Nie dopuszczajmy też do nadwagi, bo koty otyłe częściej chorują.

Jeśli niestety zaobserwujemy u kota niepokojące objawy w postaci zwiększonego parcia na mocz, oddawania moczu poza kuwetą, wylizywania okolic moczowo-płciowych, czy krew w moczu, to koniecznie należy się udać do weterynarza. Godnym zaufania jest Gabinet Weterynaryjny Futrzak, którego główną działalnością jest diagnostyka i leczenie zwierząt z najróżniejszych schorzeń. Innymi popularnymi usługami wykonywanymi w tym miejscu jest kastracja, czipowanie, odrobaczanie, szczepienie, czy usuwanie kamienia nazębnego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz